Yunanistan Haber

Yeni Kimlikleri Almakta Acele Etmeyin, Çünkü İki Kez Gideceksiniz

Bakan İkonomu vatandaşların yeni kimlik kartı alımı için acele etmelerine gerek olmadığını belirtti ve çok önemli bir uyarıda bulundu.

Yunanistan’da vatandaşlar yeni kimlik kartını almak üzere randevu kapamak üzere sıraya girdi ve sistem çökme noktasına geldi.

Ancak Vatandaşı Koruma Bakanı Yiannis İkonomu’nun SKAI radyosunda yaptığı konuşmada belirttiğine göre, vatandaşların yeni kimlik kartı alımı için acele etmelerine gerek olmadığını belirtti ve çok önemli bir uyarıda bulundu.

Bakan İkonomu aceleye gerek olmadığını şu sözlerle duyurdu:

Bakanlığın şu an için yaptığı çalışmayla her vatandaşın kişisel numarası hazırlanıyor. Bu numara, AFM (Vergi Numarası) numarasını, AMKA’yı ve her vatandaşın diğer ayrıntılarını “birleştiren” bir numaradır. Şu an yeni kimlik kartı alacak olanların kartında söz konusu numaranın belirtileceği alan boş kalacak.

Bu da Aralık ayında kişisel numara yasallaştığında, vatandaşların kendilerine ait olacak yeni numaranın yeni kimlik kartındaki alana kaydedilmesi için polis karakollarını tekrar ziyaret etmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Kişisel numara nedir?

“Her yeni kimlik kartının bir numarası vardır. Bu aynı zamanda kimlik kartımızın numarası olacak. Aralık ayından itibaren yasalaşırsa kimlik kartına eklenebilecek şey, 666 ya da başka bir şeyle alakası olmayan kişisel numara olacak. Seçeceğiniz 2-3 bilgi ile birlikte sahip olduğunuz AFM numarasıdır. Örneğin kişi AFM numarası ile birlikte, “ben 1 veya 8’i ve A’yı seçiyorum diyecek.

Kimlik kartı özelliklerinin yanı sıra, Yunan vatandaşlarına yönelik bir dizi hizmette devletle işlemlerin kolaylaştırılmasına da yardımcı olacak şey bu. Aralık ayından itibaren eklemek mümkün olacak.

Bu numara neden eklenecek?

Çünkü Avrupa yönetmeliği olan taşımacılık yönetmeliğinin gereklerini tam olarak karşılayan bir kimlik kartı yapıyoruz. Evet bu numara Aralık ayından itibaren eklenebilecek çünkü yasal olarak bu kişisel numaraya henüz hazır değiliz.

Ancak yeni kimliklerin verilmesinde gecikme olduğuna dair ülke çok sayıda uyarı aldığından, 26 Eylül’den itibaren bu kimliklerin verilmesine devam ediyoruz, insanların mağdur olmaması için aşılarda olduğu gibi platform modelinin hayata geçirilmesi için çaba gösteriliyor.

Yani platforma gireceksiniz, başvuruyu yapacaksınız, bildirim alacaksınız, falan gün ve saatte örneğin Nea Smirni, Zografu, Kallithea, Lamia polis karakoluna giderek işlemleri gerçekleştireceksiniz. Kolay bir uygulamayla yeni kimlik kartınızı alacaksınız.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu