Batı TrakyaBatı Trakya Haber

“Ülkemiz Yunanistan, Arnavutluk’u Düzeltirken Dönüp Kendisine De Bakmalı”

Başkan Habipoğlu, “Ülkemiz Yunanistan, Arnavutluk’u düzeltirken dönüp kendisine de bakmalı” vurgusu yapıyor.

Başkan Habipoğlu, “Ülkemiz Yunanistan, Arnavutluk’u düzeltirken dönüp kendisine de bakmalı” vurgusu yapıyor.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Yeni Demokrasi Partisi Thesprotia Milletvekili Vasilios Giogiakas’ın Arnavutluk’taki Yunan Azınlığı ilgilndiren konular hakkında yaptığı konuşmasını değerlendirdi ve Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili yorumda bulundu. Başkan Habipoğlu, “Hukukun üstünlüğüne yalnızca AB’ye aday ülkelerin değil halihazırdaki AB üyesi ülkelerin de tam ve eksiksiz saygı göstermesi gerekir. Maalesef ülkemiz Yunanistan bu ilkeye saygı göstermiyor. 2008 yılından bu yana uygulanmayı bekleyen üç AİHM kararı var, Bekir Usta dava grubunda ülkemiz ısrarla AİHM kararlarını uygulamıyor.” İfadelerini dile getirdi.

İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi Thesprotia Milletvekili Vasilios Giogiakas, Arnavutluk’taki Yunan azınlığın sosyal, siyasi ve kültürel kuruluşu Yunan Azınlığın Demokratik Birliği OMONOIA’nın 33. yılı etkinliğine katıldı.

Yunan Parlamentosu Başkanı Konstantinos Tasoulas adına yaptığı konuşmada Giogiakas, Yunan ulusal azınlığının Arnavutluk topraklarındaki haklarına saygı gösterilmesi için verilen mücadelenin zorlu bir yol olduğunu vurgulayarak OMONOIA’nın Arnavutluk’taki Yunan ulusal azınlığının haklarına saygı gösterilmesine katkı yaptığını söyledi.

Milletvekili Vasilios Giogiakas, OMONOIA’nın 33. yılı etkinliğinin Himara’nın şu an hapiste bulunan seçilmiş Belediye Başkanı Fredis Beleri davasının gölgesinde kaldığını belirterek konunun Yunanistan ve Arnavutluk arasında ikili bir mesele olmayıp komşu ülkenin katılım perspektifi ve hukukun üstünlüğüne saygı konusunda kaydetmek zorunda olduğu ilerleme ile ilgili olduğunu söyledi.

Giogiakas, Yunan ulusal azınlığının Arnavutluk topraklarındaki haklarına saygı gösterilmesi için verilen mücadelenin zorlu bir yol olduğunu vurgulayaraj Fredi Beleris’in göreve başlaması ve adil yargılanma yönünde net bir adım atılmadığı sürece Yunanistan’ın Arnavutluk’un katılım sürecinin sonraki aşamalarını kabul etmeyeceğini belirtti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemiz Yunanistan, Arnavutluk’u düzeltirken dönüp kendisine de bakmalı”

“Ülkemiz Yunanistan’ın Arnavutluk’taki Yunan azınlığın haklarına gösterdiği hassasiyeti görüyoruz. Yeni Demokrasi Partisi Milletvekilinin Himara Belediyesi Başkanı Fredis Beleri’nin tutuklu olmasının hukukun üstünlüğü ilkesi ile ilgili olup Arnavutluk ve Yunanistan arasındaki iki mesele olmayıp Arnavutluk’un AB’ye katılımı ile ilgili olduğu açıklaması karşısında ister istemez 1981’de AB’ye üye olan ülkemizde Batı Trakya Türk toplumunun durumu aklımıza düşüyor.

Hukukun üstünlüğüne yalnızca AB’ye aday ülkelerin değil halihazırdaki AB üyesi ülkelerin de tam ve eksiksiz saygı göstermesi gerekir. Maalesef ülkemiz Yunanistan bu ilkeye saygı göstermiyor. 2008 yılından bu yana uygulanmayı bekleyen üç AİHM kararı var, Bekir Usta dava grubunda ülkemiz ısrarla AİHM kararlarını uygulamıyor.

Bu konuyu AB Komisyonu’nun hazırladığı Hukukun Üstünlüğü raporlarında da dile getiriyoruz. Ülkemiz Yunanistan, Arnavutluk’u düzeltirken dönüp kendisine de bakmalı. Biz de hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerini tam ve eksiksiz şekilde yerine getiren bir ülkede yaşamak istiyoruz” dedi.

Haberin devamını oku

Bir Yorum

  1. …κουτο πόνηρε τουρκόσπορε ταχσίν Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΟ ΗΠΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΘΝΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΩΣ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ.ΕΞ’ ΑΛΛΟΥ Η ΒΟΡΕΙΟ ΗΠΕΙΡΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΣΕΝΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ(!!!…) ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ!!!Η ΜΕΙΟΝΟΠΤΗΤΑ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ ΜΑΣ ” κύριε” ταχσίν,ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΗΣ ΛΩΖΑΝΗΣ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ(…).Στη Θράκη ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΠΟΜΑΚΟΙ,ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΑΚΩΝ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΟΜΑ και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ βιαίως τουρκοποιηθέντες ΑΠΟ ΤΗΝτουρκοωθωμανική ΚΑΤΟΧΗεκ των οποίων εις εξ αυτών των γενιτσάρωνν είσαι και εσύ ταχσίν!!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu