Batı Trakya Haber

“Ülkemiz Çarpıtılmış Bir Gerçeklik Yaratma Peşinde!”

“Ülkemiz toplumumuzun sorunlarını karşılıklı diyalog ve iyi niyetli bir yaklaşım ile konuşmak ve çözmek yerine çarpıtılmış bir gerçeklik yaratma peşinde!”

“Ülkemiz toplumumuzun sorunlarını karşılıklı diyalog ve iyi niyetli bir yaklaşım ile konuşmak ve çözmek yerine çarpıtılmış bir gerçeklik yaratma peşinde!”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, geçtiğimiz günlerde Atina’da Başbakanlık Megaro Maksumu Sarayı’nda misafir edilen ve sonrasında yapılan yazılı açıklamada Batı Trakya’dan Türk İlkokul çocuklarından “Pomak Çocukları” olarak bahsetmesine tepki gösterdi.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz, toplumumuzun sorunlarını karşılıklı diyalog ve iyi niyetli bir yaklaşım ile konuşmak ve çözmek yerine çarpıtılmış bir gerçeklik yaratma peşinde!” İfadelerini kullanıyor.

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu Başbakanlık basın bürosu tarafından Azınlık çocuklarıyla ilgili açıklamayı şu sözlerle değerlendiriyor:

“Ülkemiz çarpıtılmış bir gerçeklik yaratma peşinde!”

blank

“Başbakan Miçotakis’in Rodop ilindeki okullarımızın öğrencileri ve öğretmenler ile görüşmesi ve bu görüşmeye Eğitim Bakanımızın katılması elbette olumlu bir adım. Ne var ki bu görüşme güzel bir resim olmaktan öte geçmiyor, maalesef gerçek bu! Çünkü daha önce de pek çok kez söylediğim gibi ülkemiz bölgemizdeki gerçekleri, toplumumuzun sorunlarını karşılıklı diyalog ve iyi niyetli bir yaklaşım ile konuşmak ve çözmek yerine çarpıtılmış bir gerçeklik yaratma peşinde!

Stilyanidis’in Batı Trakya’nın Avrupa’da çoğunluk ve azınlığın bir arada yaşadığı, Azınlık’ın tüm haklarından yararlandığı model bir bölge olduğu söylemiyle yaratmak istediği algı ile benzer şekilde Miçotakis’in de eşitlik politikası çerçevesinde bölgemizdeki Türk okullarına önem verdikleri söylemi gerçeği yansıtmıyor!

Öyle olsaydı bu hükümet ve bundan öncekiler antlaşmalar ile belirlenmiş ve garanti altına alınmış eğitim özerkliğimize yıllar içerisinde yaptıkları müdahalelere son verir, eğitimde özerkliğimizi yeniden tesis ederlerdi!

Öyle olsaydı bugün okullarımızdaki eğitim kalitesi devlet okulları ile aynı düzeyde, hatta iki dilli eğitim verdikleri için belki de devlet okullarından daha iyi bir düzeyde eğitim kalitesine sahip olabilirdi!”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu