Yunanistan Haber

Türkiye’den Yunanistan’a Ege Adaları’na Askeri Araç Sekiyatı Tepkisi

Yunan Ordusu, ABD’nin İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) programı kapsamında gerçekleştirilen M1117 Guardian zırhlı araçları Batı Trakya ve Ege adalarına sevk etmeye devam ediyor.

Yunan Ordusu, ABD’nin İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) programı kapsamında gerçekleştirilen M1117 Guardian zırhlı araçları Batı Trakya ve Ege adalarına sevk etmeye devam ediyor.

ABD tarafından Yunanistan’a hibe edilen toplamda 1.200 adet M1117 Guardian zırhlı askeri araçların bakımları yapıldıktan sonra Batı Trakya’da 4. Kolordu’ya bağlı Meriç (Evros) ilindeki askeri birliklerin yanı sıra, Ege’deki adalarda konuşlanmak üzere sevkiyat çalışmaları devam ediyor.

Yunan donanmasına ait tank ve askeri araç çıkarma gemileri araclığıyla Midilli, Limni ve Sisam’a sevkiyat çalışmaları belirli aralıklarla devam ediyor.

Bu sevkiyata ilişkin Türkiye basınında çıkan haberlerde, Türk İHA’ları tarafından çekilen fotoğraflar yayınlandı.

Yunan basını karıştı

blank

‘Türkiye’nin ipleri elinde tuttuğunu’ iddia eden gazeteler, söz konusu gelişmenin tansiyon yükseltmek için olduğunu ifade etti. Haberde Türkiye’nin 18 Eylül’de çekilen fotoğrafları yayınladığından bahsedildi. Söz konusu fotoğraflarda Midilli (Mitilini) ve Sisam’a (Samos) zırhlı savaş araçlarının boşaltıldığının açıklandığı belirtildi.

Bir diğer Yunan gazetesi Kathimerini ise Ankara’nın tansiyon yükselttiğini bahsetti. Ankara’nın gergin bir retorik sürdüğünü iddia eden gazete, iddialarla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

blank

Pentapostagma gazetesi ise olaya geniş yer verdiği haberde, “Yunan Ordusunun M-1117 tekerlekli araçlarının Midilli ve Samos’taki hareketini zaten kaydetmişler. Yunanistan’ın adaları silahlandırdığına dair şüpheli bir planla NATO ve ABD’ye protesto hazırlarken, muhtemelen eş zamanlı bir provokasyona da hazırlanıyorlar.” Yorumunu yapıyor.

Türk basınında çıkan haberler ise şu şekilde:

“Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar’a yönelik uluslararası hukuku çiğneyen faaliyetleri görüntülendi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege’de görev uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İHA’lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan’a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam’a seyir halinde olduğunu belirledi.

Söz konusu gemilerin GASA statüsündeki Midilli’ye 23, Sisam’a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı’na gönderilen araçlardan olması dikkati çekti.

Güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül’de yaşanan bu olayları Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirdi. GASA’lara özellikle ABD tarafından hibe edilen silahların yerleştirilmeye çalışıldığını ifade eden kaynaklar, yapılan diyalog ve iyi komşuluk çağrılarına karşı NATO’da müttefik olan Yunanistan’ın uluslararası hukuk ve müttefiklik ruhuna aykırı bu saldırgan eylemlerini “asla kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

Yunanistan’ın bu iki adanın gayri askeri statüsünü uzun yıllardır ihlal ettiğini, buralara silah konuşlandırdığını vurgulayan güvenlik kaynakları, bu son sevkiyatlarla da ABD’nin hibe ettiği taktik tekerlekli zırhlı araçlarla bu adalardaki araçların bazılarını değiştirdiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin sorunların diyalog ve uluslararası hukuk kapsamında çözüme ulaşmasına yönelik çabalarının yanı sıra çözüm için bir araya gelinmesine yönelik davetlerini hatırlatan kaynaklar, “Yunanistan’ın tüm davetlere karşılık toplantılara dahi katılmaması ve bu tarz provokasyonları yapması tansiyonu kimin artırdığının, kimin uzlaşmaz, saldırgan ve hukuksuz faaliyetler içinde olduğunun açık göstergesidir.” değerlendirmesinde bulundu.”

Kaynak: Yeni Şafak

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu