Yunanistan Haber

SİRİZA’da Çipras Dönemi Kapandı

Yunanistan’da anamuhalefet SİRİZA partisi lideri Aleksis Çipras istifa etti.

Yunanistan’da anamuhalefet SİRİZA partisi lideri Aleksis Çipras istifa etti.

25 Haziran ikinci tur seçimlerinde ağır bir yenilgi alan SİRİZA partisinde beklenen istifa geldi. Atina Zappion Sarayında bir açıklama yapan Çipras, SİRİZA için yeni bir döngü açma zamanının geldiğini söyledi ve yeni SİRİZA’nın acil öncelik olduğunu vurguladı.

Çipras Zapion’da düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: “Yeni bir SİRİZA dalgasına duyulan ihtiyacı anlıyorum. Ben de geçmesi için kenara çekilmeye karar verdim. Partimizin insan kaynaklarına, toplumun ve solun tükenmez güçlerinde güveniyorum. Bu nedenle, tüzüğünde belirtildiği gibi, Parti üyeleri tarafından yeni bir liderliğin seçilmesini önermeye ve ilgili prosedürlere derhal başvurulmasına karar verdim. Tabii ki de aday olmayacağım, ama öncesinde ve sonrasında orada bulunacağım.

Olumsuz seçim sonucu bunun başlangıcı olabilir ve olmalıdır. İktidar partisinin her zaman ve fiili rolü budur. İkincisi, hükümeti geri almak istiyorsa kararlı bir şekilde değişmelidir. Halkın emrine yanıt vermeliyiz. Derhal ve gecikmeden yeniden yapılanmalıyız. Hem Yeni Demokrasi hükümetiyle yüzleşmede hem de kendi zayıflıklarımız, patojenik sorunlarımızla yüzleşmede tek bir günün bile kaybedilmesine izin vermeyelim.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu