Batı Trakya Haber

Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan Batı Trakya’da Sevgi ve Saygıyla Anılıyor

"Seyyid Ali Sultan, Selçuklu Devleti döneminde bütün Rumeli'de faaliyet yürüten Sarı Saltuk'un ardından giden alperen derviştir."

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Gümülcine’de iki gün boyunca sürecek çok önemli ve anlamlı bir Uluslararası Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan Sempozyumu ve Anma Etkinliği düzenliyor. Sempozyumun ilk günü yoğun davetlilerin katılımıyla başladı.

Batı Trakya toprakları üzerinde 620 yılı aşkın bir süreden beri devam eden ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın adeta bu topraklarda valığını ve kültürünü simgeleyen Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan’a yakışan bir şekilde Gümülcine’nin seçkin otellerinden birinde 19 Kasım Cumartesi günü başladı ve 20 Kasım Pazar günü sona erecek.

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği’nin öncülüğünde, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Kültürü Açısından Hacı Bektaş Veli Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ve Bulgaristan Razgrad Cem Derneği’nin desteğiyle dokuz farklı ülkeden katılımcılar var.

Uluslararası Seyyid Ali Sultan Sempozyumu Rumeli’nin gözcüsü Seyyid Ali Sultan’ın vefatının 620. yılı vesilesiyle düzenlenen Uluslararası Seyyid Ali Sultan Sempozyumu ve Anma Etkinliği Bektaşi Gülbangı ve Nefes okunmasıyla başladı.

Sempozyumun açılış konuşmasını, Seçek Azınlık Egitim ve Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kahya yaptı. Başkan Necmettin Kahya konuşmasına, sempozyuma katılan davetlileri dernek yönetimi adına selamlayarak başladı.

Başkan Necmettin Kahya konuşmasında şunları söyledi:

“Etkinliğin hedefi Rumeli’de Türklerin varlığının tarihi boyutunu aktarmaktır”

“T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu seçilmiş Gümülcine ve İskeçe Müftü Yardımcılarım, Seyyid Ali Sultan Dergahı Postnişini, Hünkar Hacı Bektaş Veli Çelebileri, DEB Partisi başkanım, sivil toplum örgütlerinin başkanları ve yöneticileri, belediye başkanları, dedeler, babalar, mürşitler, dervişler ve canlar. Seçek Azınlık Egitim ve Kültür Derneği olarak organize ettiğimiz, sekiz ülkeden katılım ile Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Kültürü Açısından Hacı Bektaş Veli Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Bulgaristan Razgrad Cem Derneği’nin paydaşımız olduğu Uluslararası Seyyid Ali Sultan Sempozyumu ve Anma Etkinligine hepiniz hoş geldiniz.

Vefatının 620. yılında Rumeli’nin Gözcüsü Seyyid Ali Sultan’ı minnet rahmet ve aşkla anıyoruz. Bilindigi üzere Hünkar Hacı Bektas-ı Veli’nin halifelerinden olan Seyyit Ali Sultan, Selçuklu Devleti döneminde bütün Rumeli’de faaliyet yürüten Sarı Saltuk’un ardından giden alperen derviştir. Osmanlı padişahı Orhan Gazi döneminde Rumeli’nin fethinde yer almış tahta kılıcı ile gönüllerin de fethini gerçekleştiren Horasan ilim, irfan ve marifetini Anadolu’dan Rumeli’ye ve Balkanlara taşıyan ikinci halkada yer almaktadır.

Değerli katılımcılar; düzenlediğimiz Uluslararası Seyyid Ali Sultan Sempozyumu’nun amaçlarından ilki, Seyyid Ali Sultan ve faaliyetini yeniden hatırlayarak hem Batı Trakya’da hem de akademik çevrelerde, Rumeli’de Türklerin varlığının tarihi boyutunu aktarmaktır.

Diğer amacı ise Trakya, Rumeli ve Anadolu’da bulunan Seyyit Ali Sultan evlatları ve talip topluluklarını bir araya getirerek, birbirleriyle tanışarak, kaynaşma ve birlik oluşturmaktır. Böylelikle Anadolu, Trakya ve Balkan Bektaşiliği başta olmak üzere Türkistan, Horasan, Azerbaycan, Rum ve Rumeli ilim irfan ve marifetinin ilk dönem büyük şahsiyetlerinden olan Seyyid Ali Sultan, geniş bir cografya da ve uzun tarihi sürecin bağlayıcı ve birleştirici kişisi olarak anılacak ve ilgili topluluklara aktarılacaktır.

Çok kıymetli konuklarımız, burada sözlerime son vermeden önce Kazakistan’da başka bir programa katıldığı için bugün aramızda olmayan, düzenlediğimiz bu sempozyum ile bizlerin bu salonda bir araya gelmesinde emeği olan Prof. Dr. Ahmet Taşgın hocama huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Sağ olsun, var olsun.

Ayrıca düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Seyyid Ali Sultan Sempozyumuna katılımlarınız ile bizleri onurlandıran siz değerli hocalarıma, Alevi-Bektaşi İslam inancına hizmet eden ve gönül vermiş dedelere, babalara, mürşitlere, dervişlere ve canlara teşekkür ediyorum. Tekrar hoș geldiniz diyorum. Programımızın hayırlı olmasını diliyorum.”

Sempozyumun başlangıcına Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Muavin Konsolos Barış Çulha, Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, Dr. Koray Hasan, Avukat Ercan Ahmet, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Kozlukebir belediyesi ana muhalefet listesi Başkanı Erdem Hüseyin, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, Dimetoka Müslümanları Kültür ve Eğitim Derneği Süleyman Macır, Seyyid Ali Sutlan Dergahı Postnişini, Seyyid Ali Sultan Dergahı Arife Dedesi Hasan Apti, Seyyid Ali Sultan Ocağı Dedesi Apti Pencal, Seyyid Ali Sultan Ocağı Dedesi Ahmet Paşa, Türkiye’den Hacı Bektaş-ı Veli Çelebi Hüseyin Hürrem Ulusoy, Kolu Açık Hacım Sultan Ocağı Dedesi Ali Timurtaş Özmen, Türkiye’den Baba H. Dursun Gümüşoğlu, Seyyid Ali Sultan Ocağı Dedesi Mustafa Çetin, Hıdır Abdal Sultan Ocağı Dedesi Gülağ Öz, Bulgaristan’dan Demir Baba Tekkesi Hasan Ali Ekber, Razgrad Cem Derneği Başkanı Veysel Bayram Ali, Arnavutluk Elbasan Tekkesi Dedesi Admir Muçodemi’nin yanısıra davetliler katıldı.

Gümülcine’de gerçekleştirilen Uluslararası Seyyid Ali (Kızıldeli) Sultan Sempozyumu ve Anma Etkinlikleri 20 Kasım Pazar günü okunacak sonuç bildirgesi ile sona erecek.

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu