Yunanistan Haber

SDOE 5 Kargo Şirketini Kontrol Etti, “Çakma” Marka Ürünler Ele Geçirildi

Yapılan kontrollerde taklit (sahte) markalı ürünlerin piyasaya sürüldüğü tespit edilerek ürünlere el konuldu.

Yunanistan Maliye Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Suçlarla Mücadele Kurumu’na (SDOE) bağlı Operasyon Müdürlüğü kademelerindeki denetçiler, 15-18/10/2023 tarihleri ​​arasında birbiriyle bağlantılı olduğu iddia edilen Atina bölgesinde beş kurye şirketini kontrol etti. Yapılan kontrollerde taklit (sahte) markalı ürünlerin piyasaya sürüldüğü tespit edilerek ürünlere el konuldu.

Özellikle birbiriyle bağlantılı olduğu iddia edilen 5 kargo firmasının merkez ve depolarında, beyan ettikleri gelirleri ezici bir şekilde aşan 14 milyon euro civarında fahiş miktarda geri ödeme yapıldığına dair belgeler neticesinde operasyonlar gerçekleştirildi.

Bu tutarların, markalı şirketlerin taklit (sahte) ürünlerinin yasa dışı ticaretinden ve ayrıca gerekli belgeler olmadan ürünlerin ticaretinden kaynaklanan vergi kaçakçılığından kaynaklandığı belirtiliyor.

Yapılan bu operasyonlar kapsamında aşağıdakiler tespit edildi ve ele geçirildi:

– Yasal belgeleri olmayan giyim, ayakkabı, ev eşyası ve çeyiz içeren 1.600 koli sevkiyatı. Bu işlemlerin değeri en az 50.000 Euro’ya ulaşıyor.

– Markalı firmaların sahte markalarını taşıyan 500’den fazla ürün (ayakkabı, kıyafet, çanta, cüzdan, parfüm, makine – alet). Malların gönderilmesinden Patra kentinden üç vatandaş sorumlu. Ticareti yapılan tüm mallar için vergi bilgisi verilmemiş ve öngörülen vergiler ödenmemiştir; malların büyük bir kısmı ise yasal ithalat ve ilgili gümrük vergilerinin ödendiği vs. kanıtlanmadan üçüncü ülkelerden gelmektedir. Marka sahibi firmaların kaybı ise en az 250.000 Euro tutarındadır.

Ele geçirilen mallar imha edilmek üzere SDOE’nin depolama tesislerine nakledildi. Servisin soruşturmaları yukarıdaki prosedürdeki diğer suç ortaklarını tespit etmeye devam ederken, sahtecilik, kaçakçılık, dolandırıcılık vb. suçlardan olaya karışan kişilere karşı dava dosyası açılıyor.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu