Yunanistan Haber

PKK’nın Elebaşı Terörist Öcalan Yunanistan’a Dava Açtı

PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan’ın, 1998'de tutuklanması nedeniyle Yunanistan'a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) dava açtı.

Yunan basınında çıkan haberlere göre, PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan’ın, 1998’de tutuklanması nedeniyle Yunanistan’a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) dava açtığı ileri sürülüyor.

Basında yer aldığı üzere elebaşı terörist Öcalan, avukatları aracılığıyla AİHM’ye yaptığı başvuruda, Yunanistan’da bulunduğu dönemde kendisine yönelik uygulamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu kaydetti.

Öcalan, başvurusunda, Kenya’da Yunanistan makamlarının elindeyken Türkiye makamlarına teslim edilmesinin, Yunanistan’a iltica başvurusunun incelenmemiş olmasının, Yunanistan’da kaldığı süre boyunca hukuksal dayanaksız tutulmasının ve Yunan mahkemeleri önünde hak aramasına fırsat verilmemesinin AİHS’nin birçok maddesine aykırı olduğunu savundu.

Öcalan AİHM önündeki süreç öncesinde 4 Aralık 2008 tarihinde Atina İdari Mahkemesine başvurmuş ve hakkında Yunanistan makamları tarafından 1999 yılında alınan kararların, “iki kez iltica başvurusunda bulunan bir kişinin geri gönderilemeyeceği” ilkesine aykırı olduğu tezini savunmuştu. Bu kapsamda 20 bin 100 euro manevi tazminat talep eden Öcalan’ın bu başvurusu 30 Ocak 2017 tarihinde Atina İdari Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

İdari Mahkemenin gerekçeli kararında; “Yunan hükümetinin izlediği politikanın idari yargı kontrolü dışında kaldığı”, “29 Ocak-15 Şubat arasındaki dönemin Öcalan’ın iltica başvurusunu incelemek için yeterli bir süre olmadığı” ve “istihbarat elemanlarının hatasından kaynaklanan zarardan devletin sorumlu tutulamayacağı” not edilmişti.

AİHM, elebaşı terörist Öcalan’ın başvurusu işleme koyarken, Yunanistan hükümeti ve Öcalan’ın avukatlarından görüş talebinde bulundu. Mahkeme, Yunanistan hükümetine “Öcalan Türk devletine Yunan ajanlar tarafından mı teslim edildi?” sorusunu yöneltti.

Tarafların mahkemeye görüş iletmek için 12 hafta süreleri bulunuyor. AİHM’nin bu görüşler temelinde Yunanistan’a karşı Öcalan davasında gelecek yıl içinde karar açıklaması bekleniyor. Mahkeme bu süreçte duruşma da düzenleyebilir.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu