Batı Trakya Haber

“Ötekileştiriliyor, Tehdit Olarak Algılanıyoruz!”

Yunanistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Athanasiu’dan Türk azınlık milletvekilleri hakkında skandal açıklama geldi.

Yunanistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Athanasiu’dan Türk azınlık milletvekilleri hakkında skandal açıklama geldi.

Yunanistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Athanasiu, Türk azınlık milletvekilleri hakkında skandal sözler kullandı. Başkan Yardımcısı Haralambos Athanasiu katıldığı bir tv programında, “Bir milletvekilinin Ortodoks’tan tamamen farklı bir dini yönelime sahip olduğunu varsayalım. Diyelim ki Kuzey Yunanistan’dan bir Müslüman milletvekili, Allah için hani var demiyoruz, ama komşu ülkeye (Türkiye) göçmenlerin nerelerden gireceğini vb. bilgiler verdiğini varsayarsak neden kontrol edilmesin? Burada ulusal güvenlik öncelikli” ifadelerini kullanması dikkat çekti ve tepkilere neden oldu.

İlk olarak Batı Trakya Türk Azınlığından tepki Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu’ndan geldi. Başkan Habipoğlu, “Türk azınlık milletvekillerimiz tehlike unsuru olarak görülerek dinleniyor mu? Sorusunu sordu. Habipoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Üzülerek söylüyorum ki bu algı Athanasiu ile sınırlı değil! Devletin zihniyeti de, günümüz siyasetindeki algı da, medyanın bakışı da aynı şekilde! Ötekileştiriliyor, tehdit olarak algılanıyoruz! Bu ülkenin bir parçası olarak görülmüyor, öyle muamele edilmiyoruz! Geçmişten günümüze devletin Azınlık politikası da bu anlayış ve tutumun yansıması!” ifadelerini kullandı.

ABTTF’nin açıklamasında Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili ve Yunanistan Meclisi İkinci Başkan Yardımcısı Haralampos Athanasiu’nun, skandal nitelikte bir açıklama yaptığı vurgulandı. Açıklamada Athanasiu, Batı Trakya Türk toplumuna mensup Türk milletvekillerini ima ederek Ortodoks olmayıp tamamen farklı bir dini inanca sahip, örneğin kuzey Yunanistan’dan bir Müslüman milletvekilinin komşu bir ülkeye göçmenlerin nereye geleceğine dair bilgi vermesi halinde ulusal güvenliğin öncelikli olması dolayısıyla milletvekilinin dinlenebileceğini söyledi.

Televizyona verdiği röportajda belirli şartlar altında milletvekillerini dinlemenin yasal olabileceğini belirten Athanasiu, Yunanistan Anayasası’nın haberleşmenin gizliliği ile ilgili 19. Maddesine göre her tür yazışma ve iletişimin gizliliğinin dokunulmaz olduğunu ifade etmekle birlikte aynı maddede milli güvenlik ile ilgili durumlarda yargı makamlarının bu gizliliğe uymakla yükümlü olmadığı hallerin yasayla düzenlendiğini belirtti. Bu duruma örnek olarak Athanasiou’nun Batı Trakya Türk toplumuna mensup Türk milletvekillerini ima ederek milletvekillerinin milli güvenlik gerekçesiyle yasal olarak dinlenmelerinin mümkün olabileceğini söylemesi gündeme bomba gibi düştü.

“Yunanistan bir AB ülkesi olmayıp bir muz Cumhuriyeti mi? Athanasiu’nun açıklamasından ne anlayalım?“

blank

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu şunları kaydetti: “Haralampos Athanasiu’nun açıklaması tam olarak skandal nitelikte bir açıklama! Yunanistan bir AB ülkesi olmayıp bir muz Cumhuriyeti mi? Athanasiu’nun açıklamasından ne anlayalım? Milli güvenlik gerekçe gösterilerek Meclis’teki milletvekillerimiz tehlike unsuru olarak görülerek dinleniyor mu? Öncelikle milli güvenlik gerekçe gösterilerek yasal olarak yapılan dinleme bunun meşru olduğunu göstermez! Asıl olan Athanasiu’nun milletvekillerinin yasal olarak dinlenebileceğine örnek olarak parlamentodaki Türk milletvekillerimizi örnek göstermesi ülkede Batı Trakya Türk toplumuna ve toplumumuzu mecliste temsil eden milletvekillerimize bakış açısını açıkça gösteriyor.

“Dervişin fikri ne ise zikri de odur”, yani insan kafasının içindeki düşünce ne ise onu dile getirir. Kendi ülkemizde ulusal güvenlik ve kamu düzenine tehdit olarak algılanıyoruz! Dahası Athanasiu’nun konuşmasına bakacak olursak bize casus gözüyle bakılıyor! Bu açıklaması sonrasında Athanasiu istifa etmeli! Üzülerek söylüyorum ki bu algı Athanasiu ile sınırlı değil! Devletin zihniyeti de, günümüz siyasetindeki algı da, medyanın bakışı da aynı şekilde! Ötekileştiriliyor, tehdit olarak algılanıyoruz! Bu ülkenin bir parçası olarak görülmüyor, öyle muamele edilmiyoruz! Geçmişten günümüze devletin Azınlık politikası da bu anlayış ve tutumun yansıması!”

“Söylediklerim yanlış yorumlandı”

blank

Athanasiu olaya ilişkin yaptığı açıklamada söylediklerinin yanlış yorumlandığını dile getirdi. Athanasiu, “Bir röportajda söylediklerim yanlış yorumlandığı için, dininin ne olduğuna bakmaksızın meslektaşlarım milletvekillerin vatanseverliğini hiçbir zaman sorgulamadığımı vurguluyorum. Bu, tüm söylediklerimin dikkatli bir şekilde okunmasından kaynaklanmıyor. Açıkça analiz ettiğim şey, ulusal güvenliğin korunması meselelerinde gizliliğin kaldırılması konusundaki bilimsel görüşümdü.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir Yorum

 1. ACI GERÇEK
  Bu toplumun azınlığın ileri gelenleri veya ferdi olarak hiç kendinizi hesaba çektiniz mi?acaba azınlık içersinde biz kimi veya hangi toplumu ötekilestirdikte bizde şu an ötekilestiriliyoruz diye.bunu aklınızın fikrinizin ucundan dahi geçirmediniz bile.
  Siz ilk önce azınlık olarak birbirinizi ötekilestirmeyin.ötekileştirmek zulümdür.bu zulüm karşılıksız kalmaz.birgün önünüze çıkar .ötekileştirdikleriniz sizi bağışlasa bile doğanin sahibi sizi bagişlamaz.
  unutmayin!!!
  ötekilestirenler bir gün mutlaka ötekilestirilirler.
  Ne yapalım doğanın sahibinin kanunu bu olsa gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu