Batı TrakyaEditörün Yazıları

Nefes Baba Tekkesi’nde “Agios Georgios” Töreni

Nefes Baba Tekkesi (Nefes Sultan), yılar önce Agios Georgios (Aziz Georgios) olarak vaftiz edildikten sonra her yıl ayin düzenleniyor.

Dedeağaç bölgesinde bugünkü adı Lutra / Traianupolis olan Kara Kaplıca köyünde yüksek tepenin üzerinde bulunan Nefes Baba Tekkesi (Nefes Sultan), yılar önce Agios Georgios (Aziz Georgios) olarak vaftiz edildikten sonra her yıl ayin düzenleniyor. Bu yıl da Dedeağaç Metropoliti ve askeri erkanın katılımıyla 25 Mayıs Cumartesi günü dini ayin töreni yapıldı.

2023 yılı Ağustos ayında bölgede çıkan büyük yangında ciddi ölçüde zarar gören “Nefes Baba Tekkesi” (Nefes Sultan), Kara Kaplıca (Traianupolis) ulusal muhafızları tarafından tekrardan onarıldı.

Nefes Baba Tekkesi tekrar Agios Georgios kilisesi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Vakfiyesi bize ait olsa da umursamazlıktan bizler de bir kez daha tarihi mirasımızın göz göre göre elimizden uçup gitmesine seyirci kalmaya devam ediyoruz.

“Geride bıraktıklarımız ve sahip çıkmadıklarımızdan “Nefes Baba Tekkesi” (Nefes Sultan)”

blankOysa “Nefes Baba Tekkesi” kuruluşu, Ferecik Kalesi’nin alınmasının ardından ele geçirilen Kara Kaplıca’da, dönemin önemli akıncı beyi Evrenos Bey tarafından büyük bir han inşa edilmiştir. XIV. yüzyıla ait hatta daha da sınırlarsak 1375-1381 tarihleri arasında inşa edildiğini düşündüğümüz Evrenos Bey Hanı ile birlikte, hem güvenliği sağlamak hem gelip geçenlere kalacak yer temin eden han ve Işıklar zümresine ait tekkeden oluşan bir güvenlik üçgeni oluşturulmuştur.

Osmanlı vakıf geleneğinin bir parçası olan ve kitabesinde Evrenos Bey tarafından inşa ettirildiği kayıtlı bulunan han, “müstesnâ vakıf” da denilen guzât vakıflarına ait olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.

Evrenosoğulları’nın da desteklediği Düzmece olarak anılan Mustafa Çelebi 1422’de vefat ettiğinde Işıklar zümresinden bir derviş tarafından sessizce kaplıca ve hanın bulunduğu yere bir tepeden bakan mevkide bulunan Nefes Sultan Tekkesi’ne gömülmüştür. 1457 tarihli tahrir defterinde Ilıca karyesinde iki tekkenişîn kaydı bulunuyor.

Sonuç itibariyle, birileri Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde atalarımızın geride bıraktığı tarihi miras emanetlerine fırsatçılıkla bu durumda “Nefes Baba Tekkesi”ni (Nefes Sultan) çeşitli entrikalarla Agios Georgios kilisesi olarak vaftiz etseler de, Güneş Balçıkla Sıvanmaz. Kırk Yıllık Kani Olur Mu Yani.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu