Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Müftülerimiz Türk Azınlığın Durumunu Anlattı

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa Tekirdağ’da “Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türkleri’nin Dini Durumları” konulu panelde Türk Azınlığın durumunu anlattı.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa Tekirdağ’da “Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türkleri’nin Dini Durumları” konulu panelde Türk Azınlığın durumunu anlattı.

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) etkinlikleri kapsamında “Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türkleri’nin Dini Durumları” konulu panel Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde gerçekleşti.

Tekirdağ NKÜ Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Türkiye Büyük Millet Meclisi 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, Tekirdağ Vergi Mahkemesi Başkanı Halil Gündüz, Tekirdağ NKÜ Rektörü ve TÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mümin Şahin, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Gümülcine Seçilmiş Tekirdağ NKÜ Senato Üyeleri, Fakültelerin Dekanları ve Yüksekokul Müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK Temsilcileri, basın mensupları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türklerinin Dini Durumları” başlıklı panelin anlam ve önemine atfen “Din” kavramının tarihçesine değinerek, Osmanlı’nın Balkanlar’dan çekilmesi sonrası bölgede kalan Türklerin dini durumları ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Tekirdağ NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin yaptığı konuşmada, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Balkanlar’a ve Batı Trakya’ya ayrı bir önem vermektedir. Üniversitemizde yaklaşık 2.300 uluslararası öğrencimiz bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 1000’i Balkan ülkelerinden ve Batı Trakya’dan Üniversitemize gelmektedir. Bir Balkan Üniversitesi, Bir Rumeli Üniversitesi aynı zamanda da Balkan Üniversiteler Birliğine üye bir Üniversite olarak bu kontenjan her geçen gün artmaktadır. Balkanlar ve Rumeli, soydaşlarımızın en yoğun yaşadığı bölgelerden biridir. İlişkilerin daha da güçlendirilmesine devam edeceğiz. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak Dönem Başkanlığını yürüttüğümüz Trakya Üniversiteler Birliği kapsamında düzenlenen ‘Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türklerinin Dini Durumları’ konulu paneli de bu nedenle çok önemsiyoruz ve Trakya Üniversiteler Birliği, faaliyetleri itibariyle ülkemizin en çalışkan Üniversite birliklerindendir.” İfadelerini kullandı.

Panelin amacının Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türkleri’nin dini durumları ile ilgili sorunları tüm yönleriyle ele almak ve çözüm önerileri sunmak olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Şahin, sözlerini “Konuşmacı Hocalarım, Moderatör Hocam Prof. Dr. Halit Eren’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde noktaladı.

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da birer konuşma gerçekleştirerek, Trakya Üniversiteler Birliğinin bölge üniversiteleri arasında sağladığı iş birliği ve yakın çalışma ortamının faydalarına değindiler ve Balkanlar ile Trakya’ya da yayılan bu sinerjiden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Açılış konuşmalarının ardından Tekirdağ NKÜ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Eren moderatörlüğünde, Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa dinleyicilerle Bulgaristan ve Yunanistan Batı Trakya Türkleri’nin dini durumlarına ilişkin kapsamlı bilgiler paylaştılar. Panel toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

blank

blank

blank

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu