Batı Trakya Haber

“Müftü Seçimlerinin Birlik Beraberlik İçinde Gerçekleşmesini Niyaz Ediyorum”

"Müftü seçimlerinin öngörüldüğü şekilde gerçek birlik, beraberlik ve sükûnet içinde gerçekleşmesini niyaz ediyorum."

Batı Trakya’da Türk Azınlığının sayılı Vaizlerden biri olarak Sedat Karadayı 40 yıl boyunca Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına özellikle dini görevler alanında sınırsız hizmetler sundu. Geçtiğimiz yıl da emekliye ayrıldı. Kendisine Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu tarafından verdiği hizmetlerden dolayı onur plaketi takdim edilmişti.

Son olarak Sedat Karadayı, Batı Trakya’ya olan sevgisi ve hizmet aşkını emekli olsa da ön planda tutmuş, onun için emekli olmanın hizmet vermekten uzak kaldığı anlamına gelmediğini genç nesillere aktarmak ve anlatmak üzere ilk olarak İskeçe’de Müftü seçiminde aday olduğunu açıklamıştı. Bugün görülüyor ki Sedat Karadayı bölgede yapılan değişik spekülasyonlara aldırış etmeden bu hafta Cuma günü İskeçe bölgesindeki camilerde yapılacak olan müftü seçimlerine vurgu yaparak Batı Trakya Türk Azınlık insanına çağrıda bulunuyor. Karadayı yayınladığı açıklamasında, “Müftü seçimlerinin öngörüldüğü şekilde gerçek birlik, beraberlik ve sükûnet içinde gerçekleşmesini niyaz ediyorum. Cemaatimizin bu hususta duyarlı olduğuna inanç ve güvenim tamdır.” İfadelerini kullanıyor.

Sedat Karadayı’nın açıklaması aynen aşağıdaki gibidir:

AÇIKLAMA

Sevgili soydaşlarım! İskeçe: 06-09-2022

“Son günlerde gündemde olan müftülük seçimleri ile alakalı olarak şunları beyan etmek isterim.

Allah’a şükürler olsun ki, 40 yıl boyunca gerek camilerdeki vaaz ve irşadla, gerek Kur’an Kursu hocası olarak ve gerekse Batı Trakya Müslüman Türk Cemaati’nin dini ve milli değerlerinin tüm davalarında en ön saflarda yer alarak özenle hizmet vermeye çalıştım.

Bu hizmetimi “Halka hizmet, Hakka hizmet” şiarıyla ifa etmeye gayret gösterdim. Bunun neticesinde cemaatin takdir ve sevgisine nail olduğuma inanıyorum (elhamdü-lillah).

Cemaatimizin teşvik ve destekleriyle, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin vefat etmesinden sonra boşalan müftülük makamı için adaylığımı açıkladım.

Sosyal medya üzerinden yayılan ve bu haberi duyan birçok kardeşimiz, gerek yorum olarak, gerekse bizzat beni telefonla arayarak memnuniyetlerini, tebrik ve dualarını ifade ettiler. Herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi arz ediyorum.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu 29 Ağustos 2022 tarihinde; “Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ve İskeçe Müftülüğü ’nün koordinasyonu ile yapılan çalışma sonucunda İskeçe müftü adayları belirlenmiştir. Bu süreçte İskeçeli din görevlileri, azınlık temsilcileri, azınlık önde gelenleri ve halktan bazı kişilerle yapılan görüşme ve istişareler dikkate alınmış, toplumumuzun hassasiyet, beklenti ve ihtiyaçları bütünüyle gözetilerek hareket edilmiştir.” açıklamasını yaptı. B.T.T.A.D.K aynı açıklamasında iki müftü adayı ile seçim tarihini (9 Eylül) ilan etti.

Netice olarak bu süreç içerisinde çıkan ve çıkacak olan herhangi menfi bir gelişmeden beri olduğumu söylüyorum. Milli ve dini konularda abdestimde bugüne kadar zerre miktar şüphe duymadığımı, bundan sonra da duymayacağımı var olan imanımla iftiharla ikrar ediyorum.

Müftü seçimlerinin öngörüldüğü şekilde gerçek birlik, beraberlik ve sükûnet içinde gerçekleşmesini niyaz ediyorum.

Cemaatimizin bu hususta duyarlı olduğuna inanç ve güvenim tamdır.”

Vaiz

SEDAT KARADAYI

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu