Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Müftü Emin Aga Dualarla Anıldı

İskeçe Müftülüğü Mehmet Emin Aga için anma töreni düzenledi. Törene Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal da katıldı.

İskeçe Müftülüğü Mehmet Emin Aga için anma töreni düzenledi. Törene Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal da katıldı.

Merhum Müftü Emin Aga için İskeçe Aşağımahalle (Çınar) Camiinde mevlit okutulduktan sonra kabri başında anma töreni düzenlendi.

İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa yaptığı konuşmasında, Mehmet Emin Aga’nın Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı için önemli mücadeleler verdiğini hatırlatarak, Aga’nın ‘isyan ahlakı’ konusunda önemli adımlar attığını ve bu ‘ahlakı’ gelecek nesillere aktardığını vurgu yaptı.

Devamında söz alan eski İskeçe Vali Yardımcısı Musa Vidinli ise merhum Mehmet Emin Aga ile birlikte yaşadığı anıları aktardı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Başkanı (BTAYTD) Başkanı Hüseyin Baltacı, Mustafçova Belediye başkanı Rıdvan Delihüseyin birer konuşma yaptı.

Merhum Mehmet Emin Ağa için düzenlene törende konuşma yapan Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, gençlik yıllarında Mehmet Emin Aga’nın hukuk mücadelesini örnek aldıklarını söyleyerek, Mehmet Emin Aga’nın mücadelesinin birçok avukata ilham kaynağı olduğunu belirti. Ünal, birlik ve beraberlik için Mehmet Emin Aga’nın mücadelesinin bir örnek olduğunu vurguladı.

Etkinlikte son olarak aile adına Mehmet Emin Aga’nın oğlu Mustafa Aga söz alarak tüm katılımcılara teşekkür etti.

blank

blank

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu