Yunanistan Haber

Miçotakis’in Yarınki Toplantıda Türkiye’den Beklentileri Var

"Türkiye ile aramızdaki tek anlaşmazlığın, yani kıta sahanlığının sınırlandırılmasının çözümüne götürecek bir yol haritası üzerinde anlaşmaya varabiliriz."

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis NATO zirvesi toplantısına gelişi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yarın 12 Temmuz Çarşamba günü NATO zirvesi toplantısının ikinci gününde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmeye atıfta bulundu. Miçotakis, Yunanistan ve Türkiye’nin var olan sorunların çözümüne yönelik aynı fikirde olmadığını dile getirdi, Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin yeniden başlatılması yönünde ilk adımın atılacağını umduğunu ifade etti.

Miçotakis, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin aldığı karardan duyduğu memnuniyeti belirterek, Türkiye ile ikili ilişkilerde önemli adımlar atılabilmesi için yarın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmenin bir başlangıç olabileceğini bildirdi.

Litvanya’nın Vilnius kentinde düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında, Zirve girişinde açıklama yapan Miçotakis, “Türkiye’nin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsveç’i NATO’ya kabul etme kararını memnuniyetle karşılıyorum. Yakında resmi olarak dost İsveç’in, ittifakımızın 32’nci üyesi olmasını umuyorum.” diye konuştu.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Zirvesi kapsamında yarın ikili görüşme yapacağını hatırlatarak, “İki ülkedeki seçimlerin ardından ilk buluşmamız olacak. Her ikimizin de güçlü halk desteğiyle Türkiye – Yunanistan ilişkilerinin yeniden başlaması için ilk adımı atabileceğimize inanıyorum.” dedi. Türkiye ile Yunanistan arasında önemli anlaşmazlıkların var olduğunu belirten Miçotakis, sorunların iyi komşuluk ilişkilerine dayalı ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözülebileceğini kaydetti.

Miçotakis, son aylarda ikili ilişkilerde olumlu bir atmosfer olduğuna dikkati çekerek, “Bu pozitif atmosferin üzerine, her iki halkın da faydasına olacak önemli ilerleme adımları atabileceğimizi umuyorum.” ifadesini kullandı
Başbakan Miçotakis, “taze ve güçlü bir halk yetkisine sahip iki lider, Türkiye ile aramızdaki tek anlaşmazlığın, yani kıta sahanlığının sınırlandırılmasının çözümüne götürecek bir yol haritası üzerinde anlaşmaya varabiliriz. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde son aylarda olumlu bir hava oluştu ve bu olumlu havayı halklarımızın yararına daha da ileriye taşıyacağımızı umuyorum ve bekliyorum.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu