Batı Trakya Haber

“Lozan’ın Harfiyen Yerine Getirilmesinin Takipçisiyiz”

"Lozan Antlaşmasının her hükmünün harfiyen yerine getirilmesinin takipçisiyiz, bu hükümlerin aşındırılması çabalarının da her zaman karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz."

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi olarak nitelendirilen Lozan Antlaşması’nın aynı zamanda Batı Trakya Türklerinin de kaderi olduğunu belirterek, “Lozan Antlaşması’nın her hükmünün harfiyen yerine getirilmesinin takipçisiyiz, bu hükümlerin aşındırılması çabalarının da her zaman karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Batı Trakya Türk azınlığın merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in 27’nci ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen anma törenine katılmak üzere Batı Trakya’ya ziyarette bulunan Kıran, beraberindeki heyetle birlikte, 14 Temmuz’da hayatını kaybeden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin kabrini de ziyaret etti.

Kıran, Mete’nin kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Rahmetli Ahmet Mete, soydaş davasına çok büyük hizmetlerde bulunan ve hizmetleriyle de her zaman takdir toplayan, soydaşlarımızın huzur ve mutluluğu için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, her şeyden önce çok büyük bir alimdi. Ama sadece büyük bir alim değildi, aynı zamanda çok yiğit bir vatan evladıydı.” dedi.

Mete’nin cenazesindeki kalabalığa dikkati çeken Kıran, şöyle konuştu:

“Cenaze merasimi yediden yetmişe herkesi o musalla taşının arkasında birleştirmesiyle dahi dünyaya çok net bir mesaj verdi. Soydaş davası elbette Ahmet Mete’nin ölümüyle çok büyük bir yiğidini kaybetti ama rahmetli arkasında bıraktığı ölümsüz mesajlarla, bizlere emanet ettiği mirasın çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğini, ölümüyle dahi bütün dünyaya göstermiş oldu.”

Kıran, Mete’nin ailesine taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunu ziyaret etti.

Dr. Sadık Ahmet ölümünün 27’nci yılında anıldı

Batı Trakyalı Türk azınlığın merhum lideri Dr. Sadık Ahmet, ölümünün 27’nci yılında kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Anma törenine, Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, CHP Partisini temsilen Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ve Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı İbrahim Alagöz, Türk Milli Birlik Hareketi Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Demokrat Partisi Genel Yardımcısı Faik Tuna, Bursa Kestel Belediye Başkanı Önder Tanı, İzmit Belediye Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, Tekidağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Türk Dünyası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halit Kanak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fatih Ünal, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisinin Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, BTTDD Eski Genel Başkanı Necmettin Hüseyin Adaletoğlu, BTTDD İkinci Başkanı Mehmet Hasanoğlu, BTTDD Genel Sekreteri Besim İsmailbaşa, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, BTTDD Tekirdağ Temsilcileri Saadettin Mustafa ve Rıdvan Kırhasan, Milliyetçi Hekimler Derneği Başkanı Yavuzhan Baş, Avrupa Hür İttifakı (EFA) Siyasi Danışmanı Paul Buthcher, Bulgaristan’dan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, HÖH Kırcaali Milletvekilleri Bayram Bayram ve Adem Şefket ve Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman ve Sadık Ahmet’in yakınları ve sevenleri katıldı.

“Lozan Antlaşması’nın harfiyen yerine getirilmesinin takipçisiyiz”

Törende konuşan Kıran, “Bir kez daha rahmetli Dr. Sadık Ahmet’i hasretle, minnetle yad ediyoruz. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun.” dedi.

Kıran, Sadık Ahmet’in hak arama mücadelesinde unutulmaz bir sembol olduğunu ifade ederek, “Her şeyden önce Batı Trakya Türkleri olarak her ne kadar çetrefilli sorunlarla baş başa kalsak da bu sorunları aşma dirayetini ve kudretini her daim göstermek ve bunu her platformda, sahada da masada da sergilemek durumundayız.” diye konuştu.

Bugünün aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi olarak nitelendirilen edilen Lozan Antlaşmasının 99’uncu yıl dönümü olduğunu anımsatan Kıran, şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi olarak nitelendirilen bir Antlaşma aynı zamanda Batı Trakya Türklerinin de kaderi. Bu aslında Türkiye Cumhuriyeti ile Batı Trakya Türklerinin de kader birlikteliğinin bir belgesi, resmi fotoğrafıdır. O yüzden Lozan Antlaşmasının her hükmünün harfiyen yerine getirilmesinin takipçisiyiz, bu hükümlerin aşındırılması çabalarının da her zaman karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz.”

Yunanistan’ın Batı Trakya Türk azınlığın hak ihlallerine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) aldığı kararları hatırlatan Kıran, “Bu kararların da bu kararlara konu hususların da Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman takipçisi olacağımıza burada rahmetlinin (Dr. Sadık Ahmet) huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesaj gönderdi

Anma törenine mesaj göndererek Batı Trakya Türklerinin yalnız bırakmayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran okudu. Mesajın sonunda soydaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a alkışları ile teşekkür etti.

Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türkleri için yaptığı hizmetlere değinilen mesajda, şu ifadeler yer aldı:

“Batı Trakya’daki kardeşlerimiz Sadık Ahmet’le yol arkadaşlarının izinden giderek haklı davalarında gereken mücadele azmini bulmaktadır. Soydaşlarımız hak ve özgürlüklerine kavuşana kadar da bu mücadele devam edecektir. Batı Trakya Türk azınlığının durumunun iyileşmesi, meselelerinin çözüme kavuşması için tüm imkanlarımızı seferber etmeyi sürdürüyoruz.”

Gümülcine’deki Kahveci Mezarlığında düzenlen anma töreni, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Protokol konuşmalarında sırasıyla Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Milliyetçi Doktorlar Derneği Başkanı Yavuzhan Baş, Avrupa Hür İttifakı (EFA) Siyasi Danışmanı Paul Buthcher, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı İbrahim Alagöz, CHP adına Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici söz alarak, Dr. Sadık Ahmet’in vermiş olduğu hak arama mücadelesine ve onun miras bıraktığı davaya vurgu yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın konuşmasının ardından ise Dr. Sadık Ahmet ailesi adına eşi Işık Sadık Ahmet söz aldı ve anma törenine katılımlarından dolayı tüm misafirlere teşekkür etti.

Müftü İbrahim Şerif’le görüştü

Batı Trakya Türk Azınlığının merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in 27’nci ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen anma törenine katılmak üzere Batı Trakya’ya ziyarette bulunan Kıran, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunda Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’le görüştü.

DEB Partisi akşam yemeği verdi

Dr. Sadık Ahmet’i anma programını organize eden DEB Partisi yönetimi, törene katılan misafirlere Eşekçili köyünde ASBA restoranda bir akşam yemeği verdi. Bir yandan yemek devam ederken diğer yandan da selamlama konuşmaları yapıldı.

Törenle ilgili tüm konuşmaları videolardan izleyebilirsiniz..

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu