Batı Trakya Haber

“Lozan Antlaşması İle Tanımlanan Mütekabiliyet Uygulansın”

"Rum Ortodoks azınlığa yönelik hoşgörülü uygulamalarını dondurmasını istiyoruz.”

Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Türkiye’nin Bursa ili Mudanya ilçesindeki eski Rum köyü Tirilye Mahallesi’nde bulunan ve Mudanya Belediyesi tarafından kültür merkezi olarak restore edilen Eski Agios Basilios Kilisesi’nde düzenlenen dini ayini yönetti.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, yaptığı yazılı açıklamada Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Azınlığa ve Yunanistan’daki Osmanlı’dan kalan birçok tarihi cami ve benzeri eserlere yönelik uygulamalarını kıyasladı.

“Ülkemiz Yunanistan’da Osmanlı’dan kalan birçok tarihi cami kaderine terkedilmiş vaziyette.”

 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu şu ifadeleri kullandı:

“Anavatanımızın azınlıklara yönelik hoşgörü politikasının bir sonucu olarak Rum Ortodoks cemaatin bulunmadığı yerlerde bile restore edilen tarihi kiliselerde dini ibadet yapılırken, ülkemiz Yunanistan’da Osmanlı’dan kalan birçok tarihi cami kaderine terkedilmiş vaziyette.

Ülkenin ikinci büyük kenti Selanik’te binlerce Müslüman yaşamasına rağmen ibadete açık bir cami bulunmuyor. Yunan makamlarınca Selanik’teki tarihi camilerde bayramı namazı kılınmasına bile izin verilmemesi nedeniyle cemaat dışarda, kaldırım üstünde bayram namazını eda etmek zorunda bırakılıyor.

Sayıları yüz binlerle ifade edilen Müslüman cemaatin yaşadığı başkent Atina’da açılan ancak minaresi bile olmayan sözüm ona yeni cami ise kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle ihtiyaca cevap vermiyor.

Türk toplumunun yaşadığı Batı Trakya’da tarihi camilerde onarım izinleri engelleniyor, yenilerinin inşa izni konusunda çeşitli sorunların çıkartılıyor. Tüm bu örnekler her fırsatta ‘demokrasinin beşiği’ olduğunu iddia eden ülkemize yakışmayan bir durumu temsil ediyor.

Ülkemizin Batı Trakya Türk toplumunun hak ve özgürlüklerini sürekli ihlal ve gasp etmesini göz önünde tutarak, Lozan Antlaşması ile tanımlanan mütekabiliyet esası uyarınca anavatanımızın ülkemizin de örnek almasını umut ettiğimiz Rum Ortodoks azınlığa yönelik hoşgörülü uygulamalarını dondurmasını istiyoruz.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu