Yunanistan Haber

“Kuzey Ege’yi Turizm Merkezi Haline Getireceğim”

Eski Korgeneral ve Savunma Bakanı Alkiviadis Stefanis Kuzey Ege planlarını açıkladı.

Eski Korgeneral ve Savunma Bakanı Alkiviadis Stefanis Kuzey Ege planlarını açıkladı.

Kuzey Ege Bölgesi Bölge Başkanlığına Ekim 2023’te yapılacak Yerel Seçimlerde Başbakan Miçotakis’in iktidar Yeni Demokrasi partisi adayı olan eski Korgeneral ve Savunma Bakanı Alkiviadis Stefanis, adaylık sebebini ve bölgede nasıl bir Yerel Yönetim tarzını düşlediğini dile getirdi. Stefanis’in seçimler için hazırladığı seçim listesi “Birinci Çizgide” (cephede ilk hat) ismiyle de dikkat çekiyor.

Stefanis, diğer siyasi alanlardan şahısların da kendi bileşiminde bulunmasına açık olduğunu belirtiyor, bölge için önceliklerinden bahsediyor ve özellikle göç sorunu ve turizm üzerinde duruyor.

Stefanis “Ethnikos Kirikas” gazetesine verdiği özel mülakatta, “Bölgemiz Atina, Selanik, İstanbul ve İzmir’den oluşan, kalabalık nüfus gruplarının ve birçok imkanın var olduğu oldukça geniş bir alanın merkezinde yer almaktadır.” İfadelerini kullanıyor.

Alkiviadis Stefanis şzetle şunları dile getiriyor:

“Kuzey Ege Atina, Selanik, İstanbul ve İzmir’den oluşan, kalabalık nüfus gruplarının merkezinde bulunuyor”

“Bir insan olarak hizmet etmeyi, almayı değil vermeyi, görevime adanmayı ve çok çalışmayı öğrendim. Yerel halkı dinleyeceğimi, onların anlattıklarına düşünce ve mantıkla yaklaşacağımı, her soruna çözüm bulmaya çalışacağımı ve çok mücadele edeceğimi garanti edebilirim.

Kuzey Ege’deki her adanın kendi öncelikleri ve farklı sorunları var. Ancak kuşkusuz Bölge’nin temel öncelikleri şunlardır:

Su, yönetimi ve gelecekte yeterliliğinin sağlanması,

Tüm sakinler için ölçek ekonomilerine ulaşmak amacıyla enerji ve yenilikçi yöntemlerin uygulanması,

Adaların birbirleriyle ve aynı zamanda Kuzey ve Orta Yunanistan ile bağlantılı olması,

​İmar ve imar amacıyla arazinin serbest bırakılması,

Birincil sektör ve gençlere ağırlık vererek bölge sakinlerinin istihdamını artırmak,

​Gelecek için en önemli öncelik, düşük doğurganlık ve bununla baş etme yolları. Pek çok fikir, farklı yaklaşımlar, üniversiteler, yabancı ajanslar ve tabii ki ilgili bakanlıklarla işbirliği içinde, ülkemizdeki bu zor ilişkilere çözüm bulmak amacıyla. Hedef, adalarımızın gelecek vizyonuyla canlı, genç kalmasıdır.

​Göç sorununun geldiğinin ve uzun süre böyle devam edeceğinin herkes tarafından anlaşılması gerekmektedir. Asya ve Afrika, yeni bir nüfusa ve yoksulluğa sahip iki kıta, Avrupa ile sınır komşusudur ve giriş kapısı Yunanistan’dır. Yunanistan’ın ulusal ve Avrupa sınırlarının korunmasına ilişkin Avrupa ulusal mevzuatını ve anayasal hakkını tam olarak uygulaması gerekmektedir.

45 yılı aşkın bir süredir ülkenin kara ve deniz sınırlarında ülkeye hizmet ettim, bu yüzden nerede durduğuma dair hiçbir soru yok: Sınırlarımızın mutlak güvenliği ve tartışmasız savunma hakkımızın gerçekleştirilmesi.

Kaldı ki, 2019-2020 döneminde bir hibrit saldırısına uğradığımız, Türkiye’nin göç sorununu araçsallaştırdığı dönemde yukarıdaki doktrini mutlak surette uygulayarak Yunanistan ve Avrupa’yı güvence altına aldık.

Kuzey Ege adaları, birçok kişi tarafından hala keşfedilmemiş veya görmezden gelinmiş, sınırsız doğal güzellikler ve olanaklar grubudur. Bölgemiz Atina, Selanik, İstanbul ve İzmir’den oluşan, kalabalık nüfus gruplarının ve birçok imkanın var olduğu oldukça geniş bir alanın merkezinde yer almaktadır. Ana konular, adalarımızın yukarıdaki merkezlerle birbirine bağlanması ve çoklu ara bağlantı olanaklarının geliştirilmesidir. Aynı zamanda dini, zirai, tarihi, spor ve sağlık gibi alternatif turizm biçimlerinde var olan fırsatlara yenilikçi düşünce ile yaklaşılmalıdır.

Uygun eylemlerle kısa sürede Kuzey Ege’nin kaliteli prestijli bir destinasyon ve bir yandan sakinlerinin gurur duyacağı, diğer yandan da kaliteli turizm için bir cazibe merkezi olacaktır.

Sonuç olarak, gelecek nesillerin onurlu bir şekilde yaratabileceği ve yaşayabileceği Kuzey Ege’yi yaratmak için hepinizi geleceği birlikte hayal etmeye ve onu şekillendirmek için çok çalışmaya davet ediyorum.”

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu