Yunanistan Haber

“Kızılelma’nın Savaş Alanında Devrim Yaratması Bekleniyor”

Türkiye’de Baykar şirketi tarafından geliştirilen insansız savaş uçağı KIZILELMA Yunan basınında geniş yer buldu.

Türkiye’de Baykar şirketi tarafından geliştirilen insansız savaş uçağı KIZILELMA Yunan basınında geniş yer buldu.

Baykar’ın geliştirdiği ilk Türk savaş uçağı Bayraktar Kızılelma taksi ve devreye alma testini başarıyla tamamladı. Yunan basınında çıkan haberlerde, “Türkiye bugün 20.11.2022 Pazar günü yeni iddialı savaş uçağını tanıttı. KIZILELMA olarak bilinen insansız savaş uçağı Türkiye’de seçim öncesi dönemin ortasında geliştiriliyor ve Türkiye Cumhurbaşkanının yeniden seçilme hedefindeki en güçlü kartlarından biri olması bekleniyor.

Yeni Türk İHA’sı, bugün Doğu Trakya’daki Çorlu havaalanında Baykar şirketi yöneticileri ve personeli ve Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı şirketin yönetim kurulu başkanı Selçuk Bayraktar’ın gururla poz verdiği KIZILELMA Muharip İnsansız Uçak Sistemi taksi ve koşu testini tamamladı.

KIZILELMA havalanmamış ve havada test edilmemiş olabilir ancak bu durum şirketi gelecekte bu testlere devam edeceği için caydırmıyor. Ancak Baykar, seçim öncesi dönemden dolayı yeni insansız savaş uçağının özelliklerini sunmak istedi.

KIZILELMA’nın, küçük uçak gemisi “Anadolu”daki gibi küçük uçak pistlerinden kalkış yapmak ve insanlı uçaklarla bile hava muharebeleri yapmak üzere tasarlandığı için savaş alanında devrim yaratması bekleniyor.

Türk yapımı füzeler ve silah sistemleri ile donatılabilirken, özelliği büyük boyutuna rağmen radarlarda görünmemesidir. Bir yolcu uçağı ile aynı şekilde 35.000 – 45.000 fitte uçabilme kabiliyetine sahip.

KIZILELMA’nın Menzili 800 kilometre, ağırlığı ise 6 ton olacak ve bunun 1,5 tonu silah sistemlerinin yükü olacak.

KIZILELMA ayrıca havada ve karada neler olup bittiğine dair çok iyi bir görüntü verecek olan AESA teknolojili bir radara sahip olacak. Baykar’ın süpersonik motorlu bir varyant da tasarladığı belirtiliyor.”

blank

blank

blank

 

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu