Batı TrakyaBatı Trakya Haber

“Kişinin Seyahat Özgürlüğü Engellenemez! Bu Hak İnsan Hakkı!”

"Ülkeye giriş yasağı uygulaması devam ediyor, elinize bir form veriliyor, ancak siz ülkeye neden alınmadığınızı bilmiyorsunuz bile."

Batı Trakya Türk toplumunun anavatanımız Türkiye’deki çatı kuruluşu Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Başkanı Hasan Küçük Yunanistan’a alınmadı.

İskeçe’ye bağlı Koyunköy’den olan Hasan Küçük’ün 15 Ağustos Salı günü Bahçeköy (Kipi) Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a girişine izin verilmedi, Küçük’e “Kabul Edilemez Yolcu Formu” verildi.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu şu açıklamayı yaptı:

“BTTDD Genel Başkanı Hasan Küçük’ün Yunanistan’a girişine izin verilmemesi karşısında üzüntü içerisinde Küçük’e desteğimizi iletiyorum. Ülkemiz Yunanistan’ın ailesiyle birlikte memleketini ziyaret etmek amacıyla Yunanistan’a gelen Küçük’ü sınırdan herhangi bir gerekçe belirtmeksizin geri çevirmesi kabul edilemez. Kişinin seyahat özgürlüğü engellenemez, bu hak insan hakkı.

Ancak bu durum ilk değil, geçmişte de Batı Trakya Türk toplumunu temsil eden arkadaşlarımızın Yunanistan’a girişine izin verilmediğine pek çok kez şahit olduk. Bugün görüyoruz ki değişen bir şey yok. Ülkeye giriş yasağı uygulaması devam ediyor, elinize bir form veriliyor, ancak siz ülkeye neden alınmadığınızı bilmiyorsunuz bile. Herhangi bir gerekçe gösterilmeden sınırdan geri çevrilebiliyorsunuz, üstelik bir AB ülkesinde! Çok yazık!” dedi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu