Yunanistan Haber

“Kıbrıs (Güney) Modern Teknolojik Silahlanmaya Devam Edecek”

“Ulusal Muhafızların savaş donanımını daha da modernize etmeye ve yükseltmeye odaklanıyoruz. Ülkemiz tehdit altında olduğu sürece savunmamızın güçlendirilmesi daha zorunlu ve gerekli hale geliyor.”

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanı Mihalis Giorgallas, Güney Kıbrıs silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesi ve İsrail ile işbirliği hakkında özel olarak CNN Yunanistan’a konuştu ve yeni Hükümetin Silahlı Kuvvetlerin güçlendirilmesi ve modernizasyonuna yönelik sonraki adımlarını analiz etti.

Bakan Giorgallas, “Vatanımıza yönelik risk ve tehditleri azaltmak için” ifadelerini kullanarak, son yıllarda Güney Kıbrıs’ın İsrail ile ortak askeri eğitimler ve sinerji alanlarında iyi bir işbirliği geliştirdiğinin altını çizerken, ortaya çıkan fırsat ve zorluklardan yararlanmak için kapsamlı bir savunma planı çizildiğini vurguladı.

Giorgallas, Güney Kıbrıs’ın yarı işgal altında olduğunu ve topraklarında işlenen yeni eylemlerin sürekli tehdidi altında olduğu sürece, Güney Kıbrıs’ın savunmasını güçlendirmenin daha zorunlu ve gerekli hale geldiğine vurgu yapıyor.

Bakan Giorgallas şu ifadeleri kullanıyor:

“Ülkemiz tehdit altında olduğu sürece savunmamızın güçlendirilmesi daha zorunlu ve gerekli hale geliyor”

“Son yıllarda Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti, İsrail ile ortak askeri eğitimler ve sinerji alanlarında çok iyi bir işbirliği geliştirmiştir ve aynı zamanda Kıbrıs’ın (Güney) silahlı kuvvetlerini güçlendirmek için İsrail menşeli modern ekipman ve teknolojik sistemlerin tedariki düzeyinde de gelişmiştir. Ulusal Muhafızların tank kapasitesinin artırılması son derece hassas bir konu ve şu anda duyurulacak bir şey yok. Anavatanımıza yönelik riskleri ve tehditleri etkisiz hale getirmek için önümüzde bulunan fırsatları ve zorlukları değerlendirmeyi amaçlayan kapsamlı bir savunma planı hazırladığımızı söyleyebilirim.

Ulusal Muhafızların görevi tamamen savunmadır. Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti’nin uyguladığı silahlanma programlarının onu korumaya yönelik olduğunu ve yalnızca Kıbrıs’ı (Güney) ve halkını tehdit edenlere yönelik olduğunu defalarca ifade ettim. Uluslararası düzeyde tanınan bağımsız bir devlet olarak – BM üyesi ve AB, Kıbrıs (Güney) halkının savunması, güvenliği ve egemenliği ve göz koyan herhangi bir yabancıya karşı devlet egemenliğimiz konusunda devredilemez bir hakkımız var. Bu nedenle hükümetimiz, harekât askeri yeteneklerinin yükseltilmesini ve Ulusal Muhafızların caydırıcılık kapasitesinin geliştirilmesini hedef olarak belirlemiştir. Ülkemiz yarı işgal altında olduğu ve topraklarında işlenen yeni eylemlerin sürekli tehdidi altında olduğu sürece, Savunmamızın güçlendirilmesi daha zorunlu ve gerekli hale geliyor. Kıbrıs sorununun çözümü ile güçlü bir Kıbrıs (Güney) ordusunun imkanları, Kıbrıslı Türk soydaşlarımızın ve tüm Kıbrıslıların, Ermenilerin, Latinlerin ve Marunilerin güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

İsrail, Kıbrıs’ın (Güney) ana askeri teçhizat tedarikçilerinden biri olmasına rağmen, son yıllarda modern silah sistemlerinin tedarikindeki işbirliği diğer pazarlara da yayıldı. Diğer ülkelerle gerçekleştirdiğimiz silahlanma türü işbirliklerinin amacı, Ulusal Muhafızların dost orduların silahlı kuvvetleri ile birlikte çalışabilirlik kabiliyetini geliştirmektir. Silahlanma tipi sözleşmelere paralel olarak Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti olarak çeşitli ülkelerle savunma ve güvenlik alanlarında anlaşmalar ve işbirlikleri yaptık. Kıbrıs (Güney) artık çekici bir ortak ve güvenilir bir ortak çünkü on yıllardır süren jeopolitik bir rehin konumdan çıktı ve önemli konumunu Kıbrıs (Güney) halkının yararına kullanıyor. Savunma tipi işbirlikleri ile Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti’nin çıkarlarını Güneydoğu Akdeniz bölgesindeki güçlü ülkelerin çıkarlarıyla uyumlu hale getiriyoruz ve onlarla birlikte bir yandan bizi tehdit eden her türlü provokatif eyleme karşı dış politikamızı güçlendiriyoruz. Öte yandan, Ulusal Muhafızlar, herhangi bir düşman tasarımına karşı modern ve güvenilir bir caydırıcı olma misyonunu sürdürmesine izin veren değerli deneyimler ediniyor.

“Ulusal Muhafızların savaş donanımını daha da modernize etmeye ve yükseltmeye odaklanıyoruz”

Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis Hükümeti’nin hedefi ve önceliği, ülkemizin savunma zırhını ve caydırıcı gücünü güçlendirmektir. Bunu bir rehber olarak, Savunma Bakanlığı olarak eylemlerimize odaklanıyoruz ve personelde tasarruf ederek sonucu en üst düzeye çıkarmamıza izin veren modern teknoloji silah sistemlerine odaklanarak Ulusal Muhafızların savaş donanımını daha da modernize etmeye ve yükseltmeye odaklanıyoruz.

Bu nedenle, söylediğim gibi, operasyonel askeri yetenekleri geliştirmeyi ve silahlı kuvvetlerimizin caydırıcılık kapasitesini iyileştirmeyi amaçlayan Ulusal Muhafızların kapsamlı ve iddialı bir ekipman modernizasyonu programı hazırladık. Ayrıca, elimizdeki eski teknolojik malzemeler tam olarak hazır durumda tutulsa da, Kıbrıs (Güney) silahlı kuvvetlerinin harekat kapasitesini etkilememek amacıyla bunlara yönelik alternatif çözümler ve seçenekler üzerinde çalışıyoruz.

Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti’ndeki silah ambargosunun kaldırılması çok olumlu bir gelişme oldu. Siyasi düzeyde, dış savunma politikamızın önemli bir sonucudur. Amerika Birleşik Devletleri’nin bize karşı duyduğu yüksek güven düzeyini vurgulamakta ve bir güç olarak yüksek değere ve kanıtlanmış istikrara sahip jeopolitik nokta olan Doğu Akdeniz’de oynamaya davet edildiğimmiz yükseltilmiş rolü yansıtıyor. Askeri düzeyde bu karar, Amerikan savunma sanayisinin kapılarını aralıyor ve seçeneklerimizi çoğaltması ve dost devletlerle işbirliğimizi kolaylaştırması beklenen Batı menşeili ve teknolojisine sahip silah sistemlerine erişimimizi genişletiyor.

Orta ve uzun vadeli teçhizat planımızın bir parçası olan yeni silah sistemleri ve teçhizatı tedarik süreci uzun ve meşakkatli bir iş. Bu bağlamda, Senatör Robert Menendez’in, Kıbrıs (Kuzey) Cumhuriyeti’ne yönelik silah ambargosunun yenilenmesi için gereken sürenin bir yıldan üç yıla uzatılmasını öngören Ulusal Savunma Bütçe Yasa Tasarısı’nda (NDAA) değişiklik yapılmasına ilişkin yakın tarihli duyurusu, yıl bazında çok olumlu bir gelişmedir.

ABD ile sürdürdüğümüz mükemmel ilişkiler, Kıbrıs (Güney) Ulusal Muhafızlarının ABD Savunma Bakanlığı Devlet Ortaklığı Programına dahil edilmesine yönelik anlaşmanın imza töreni için ABD’ye (New Jersey) yaptığım son resmi ziyarette teyit edildi. Bu program, Kıbrıs’a (Güney), belirli modern askeri alanlarda dünyanın en modern ordularından biri olan ABD’den uzmanlık, deneyim, bilgi ve teknik bilgi edinme olanağı sağlıyor. Açıkçası, bu gelişme ABD ile askeri işbirliğinin derinleşmesine kararlı bir şekilde katkıda bulunmakta ve Kıbrıs’ın (Güney) bölgesel ve küresel düzeyde güvenilir, istikrarlı ve itibar edilebilir bir ortak olarak konumunu güçlendirmektedir.

Daha önce de belirttiğim gibi, Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti’nin, güçlü ve caydırıcı olması ve aynı zamanda Kıbrıs (Güney) halkının kendisini herhangi bir yabancı komplo ve tehdide karşı savunmasına imkan vermesi için, savunmasını yükseltme ve güçlendirme konusunda devredilemez hakkını saklı tutmaktadır.

Türkiye, Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti ne yaparsa yapsın, kesintisiz bir şekilde işgal güçlerini modernize ediyor. Bu durumda işgal edilen bölgelerde işgalci birliklerin hem nitelik hem de nicelik olarak sürekli bir şekilde güçlendiği görülmektedir. Karakteristik örnekler, Lefkonikos havaalanında İnsansız Hava Araçlarının (Dronlar) yerleştirilmesi için bir askeri üs oluşturulması ve işgal altındaki Trikomos bölgesinde bir deniz üssü inşa etme niyetidir. Türkiye tarafından gelen tehdit devam ettiği ve Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti topraklarının bir kısmının yasadışı işgali devam ettiği sürece, risk altında olanı korumak ve katkıda bulunmak için Ulusal Muhafızların yeteneklerini güçlendirme ihtiyacı devam edecektir. Hedef başta ülkemiz olmak üzere bölgemizde barış, güvenlik ve istikrar hedefine ulaşmaktır.

Zor ekonomik dönemlere rağmen, sabır, azim, iyi planlama ve kararlılıkla, Ulusal Muhafızları yetenekli ve gelişen morale sahip ve modern yüksek teknoloji silah sistemlerini çalıştırabilen personel ile esnek ve etkili yarı profesyonel ve yetenekleriyle en son teknolojiye sahip bir ordu haline getirmek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Kısa vadeli planlamamız kapsamında, hedeflerimize ulaşmak için önümüzdeki yıllarda üzerinde hareket edeceğimiz 2 ana eksen belirlenmiştir.

Birinci eksen, Savunma Zırhı bütçesinde artış sağlanması ve savunma potansiyelimizi güçlendirmeye yönelik beş yıllık entegre ve iddialı teçhizat programımızın uygulanması ile teçhizat hedefimizin gerçekleştirilmesine ilişkindir. İkinci eksen, Ulusal Muhafızlarla ilgili yasal ve düzenleyici çerçevenin iyileştirilmesiyle ilgilidir. Silahlı kuvvetlerimizin her kademesindeki personel konularını öncelikli olarak ele alacağız. Güçlerimizin yapısını iyileştirmeye, Subay ve Daimi Astsubay kadrolarını artırmaya ve özellikle Sözleşmeli Astsubayların (SYOP) çalışma koşullarını iyileştirerek ve emekli olduktan sonra mesleki rehabilitasyonlarını sağlayarak kurumlarını güçlendirmeye çalışacağız. Personelimize ve onların gelişen morallerine yatırım yapıyoruz, çünkü silahlı kuvvetlerimizin yüksek insan kaynağı mızrağımızın ucu ve bir savunma ve caydırıcılık gücü olarak Milli Muhafızlarımızın görevini yerine getirme çabasında herhangi bir tehdide karşı belirleyici bir faktördür.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu