Yunanistan Haber

“İyi İlişkiler Anlamlı Görüşmelerin Önünü Açacaktır”

"Bence geçmişin yaralarıyla ve geleceğin zorluklarıyla yüzleşmenin zamanı geldi. Cesur gündem, gelecek nesiller için miras."

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, “Kathimerini” gazetesine konuştu. Bakan Gerapetritis röportajında, Yunanistan ile Türkiye ilişkilerinde yeni bir başlangıcın yeşermesi için Ege’de mevcut uzlaşmanın gerekli bir koşul olduğu ve gerçek dostluk, barış ve işbirliğine dayalı olumlu bir perspektifte ek süreklilik ve tutarlılığa ihtiyaç duyulacağı vurgusu yaptı.

Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis şu ifadeleri kullandı:

“İyi ilişkiler, anlamlı görüşmelerin önünü açacaktır”

“Sakinlik ortamının devam etmesi ve gerilimden uzak durulması başlı başına karşılıklı yarar sağlayan bir durum, büyük bir başarıdır. Geçmişte uzun süredir devam eden çatışma ortamı hem iki ülkeyi hem de bölge istikrarını son derece zedeliyordu.

Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının görevi, bu iyi atmosferi sağlamlaştırma ve geliştirme, yol haritasını ilerletme ve ikili işbirliğinin çok düzeyli ilişkilerini daha geniş bir şekilde geliştirme olanaklarını araştırmaktır. İyi ilişkiler, anlamlı görüşmelerin önünü açacaktır.

Henüz o noktada değiliz, ancak güçlü bir siyasi yetki ve önemli uluslararası sermayemizle, bence geçmişin yaralarıyla ve geleceğin zorluklarıyla yüzleşmenin zamanı geldi. Cesur gündem, gelecek nesiller için miras.

İyi niyetle bir diyalog süreci başlatıyoruz ve bu yeni çabanın dürüstlük ve güvenle karakterize edilmesini istiyoruz. İlk adım atıldı.

Bu bağlamda, Yunan hükümeti bir işbirliği ve diyalog ortamı arzuluyor ve doğrudan ve anlamlı bir iletişim kanalı için ilk adımları Türk mevkidaşım Sayın Hakan Fidan ile kişisel olarak güvenilir ve istikrarlı bir ilişki kurmayı önemsiyorum. Son aylardaki olumlu atmosfer ve iki ülke liderlerinin son görüşmelerinden sonra yaptıkları ortak açıklama üzerine inşa edilmeye değer.

​Yani iki Dışişleri Bakanının siyasi gözetimi ve sorumluluğunda bir yakınlaşma sürecini sürdürelim. Bu süreç üç ayağı içerecektir: siyasi diyalog, bireysel alanlarda pozitif işbirliği gündemi ve Güven Arttırıcı Önlemler.

Bu yol haritasının önemli kilometre taşları, yıl içinde Selanik’te 4. Yunan-Türk İşbirliği Yüksek Konseyi’nin düzenlenmesi ve Türk mevkidaşımla periyodik temaslarım olacaktır. Bu bağlamda iki lider (Erdoğan-Miçotakis), önümüzdeki Eylül ayında New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde de bir araya gelebilir.

Bir yandan, Ege’de herhangi bir operasyonel faaliyetlerden kaynaklanan potansiyel riskler sınırlandırılsın. Öte yandan, sahada krizler çıktığında gerilimi azaltmak için sürekli bir doğrudan iletişim mekanizması var olsun.

Ancak tam tersi, Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesindeki ilerleme, AB-Türkiye yakınlaşması için temel bir unsurdur. Her halükarda Yunanistan, Türkiye için kabul edilen karar ve sonuçlar ne olursa olsun, Avrupa Konseyi’nde aktif bir role sahip olacaktır.

Ülkemiz, aktif dışadönüklüğü ve kamu diplomasisini güçlendirmenin yanı sıra, çok modlu bir dış politika inşa etme konusunda dış politikasında farklılık göstermemektedir. Yunanlılar kendilerini gururlu ve zırhlı hissediyorlar ve amaç, ilke ve kurallardan oluşan bir dış politikayı sürdürmek.

Kendimizi, özellikle BM tüzüğünün ilkeleri, egemenlik ve egemenlik haklarına saygı, evrensel haklara bağlılık gibi yerleşik uluslararası hukuk konumlarından uzaklaştıramayız.

Enerji konusu

Yunanistan benzeri görülmemiş bir enerji özerkliği elde etti ve Avrupa’nın enerji çeşitliliğine ve bağımsızlığına kararlı bir şekilde katkıda bulunan bir merkez haline geldi. Bu politikanın gösterge niteliğindeki bir sonucu, geçtiğimiz Mayıs ayında ülkenin enerji ihtiyacının %50’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamasıdır; bu, fosil yakıtlardan bağımsızlığına doğru büyük bir adımdır. Ülkenin enerji özerkliği bakış açısıyla bağımsız ilerlemeye devam edeceğiz.

ABD-Yunanistan ilişkileri

Yunanistan’ın stratejik konumunun niteliksel olarak iyileştirildiği güncellenmiş Savunma İşbirliği Anlaşması temelinde, güçlü bir savunma işbirliği geliştirdik ve siyasi diyaloğumuzu derinleştiriyoruz. Bu iş birliği çerçevesinde ABD’nin savunma sistemlerimizi daha da güçlendirmesi normal ve beklenen bir durum.

Savunma silahlarının satışının Doğu Akdeniz’deki istikrarı dikkate alması gerektiği ve özellikle NATO müttefiklerine karşı kullanılamayacağı zaten açıkça ifade edildi.

Kıbrıs sorunu

Yunanistan için Kıbrıs sorununa adil, sürdürülebilir, işlevsel ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm bulmak en önemli dış politika önceliğidir. BM Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa müktesebatı çerçevesinde iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünü tereddütsüz destekliyoruz ve iki devletli çözüm tartışmalarını kabul etmiyoruz.

Ortak anlayış, son Avrupa Konseyi kararlarında yansıtıldığı gibi, Birliğin Birleşmiş Milletler altındaki sürecin tüm aşamalarında aktif bir destekleyici rol oynamaya hazır olduğunu ifade eden Avrupa tutumunun önemli bir fırsat penceresi açtığıdır.

Yunanistan ve Balkanlar

Yunanistan’ın Batı Balkanlar’da oynadığı önemli rol, entegrasyonları ve Avrupa perspektifi, Birliğin kendisinin güvenliği ve mutlak çıkarı için elzem olduğundan, ülkemizin onların kalkınmasına, güvenliğine, refahına ve Avrupa yoluna sıkı sıkıya bağlılığıdır. Sırbistan ve Karadağ’ın Avrupa rotasında Yunanistan’ın desteği ve Belgrad-Priştine diyaloğunun devamının desteklenmesi ve Birlik Özel Temsilcisinin bu yöndeki çabaları önemlidir. Prespa Anlaşması’nın tutarlı ve iyi niyetle uygulanması bağlamında, Yunanistan’ın Kuzey Makedonya’nın AB’ye entegrasyonu konusundaki iradesi de aynı derecede istikrarlıdır.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu