Batı Trakya

İTB Ekibi Çalıklı 30. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivaline Katıldı

İTB ekibi Kuzey Makedonya'nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 30. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivaline katıldı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) ve Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Halk Oyunları Ekipleri, 6 – 7 Mayıs 2023 tarihlerinde Kuzey Makedonya’nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 30. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivaline katıldı.

İTB ekibi, Çalıklı’daki festivale, İskeçe Türk Birliği Denetim Kurulu Başkanı ve İTB halk oyunları ekibi üyesi Murat Sebahattinoğlu, İTB Gençlik Kolu Sorumlusu Önder Şabanoğlu ve halk oyunları eğitimcileri Tülin Hacıhalil ve Gökhan Mustafa başkanlığında 26 kişilik bir heyetle katıldı.

Kuzey Makedonya’daki ilk resmi Türk festivali olan ve bu sene 30. düzenlenen festival kapsamında ekibimiz kortejde yer aldı. İTB bayrağı ve İTB Dikiş – Nakış ve El Sanatları kurslarında üretilen yeni kıyafetlerle festivalde yer alan İTB ekibi büyük ilgi topladı. Ardından sahne alan halk oyunları ekiplerimiz gösteride bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ve Kuzey Makedonya’dan üst düzey yetkililerin katıldığı festival büyük ilgi ile takip edildi.

Programın ikinci gününde İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları Ekibi, Çalıklı köyünde geçit töreninin ardından gösteri programında sahne aldı. Balkanların bir çok ülkesinden katılım gösteren soydaşlarımızın takip ettiği ve çok yoğun ilgi gören program başarılı bir şekilde tamamlanmış oldu. Programa katılım gösteren Balkanlar’dan gelen Türk halk oyunları ekipleri çok sıcak bir ortam oluşturarak gençler birbirleri ile sohbet ederek tanışma fırsatı buldular. Ekiplerimiz, 7 Mayıs Pazar günü Yunanistan’a döndü.

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu