Türkiye | Dünya

Hardalyas’ın Adaları Ziyaretine Türkiye’den Tepki

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias'ın birkaç gündür Türkiye kıyılarına yakın adalara yaptığı ziyaretler Türkiye tarafından tepki çekiyor.

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias’ın birkaç gündür Türkiye kıyılarına yakın adalara yaptığı ziyaretler Türkiye tarafından tepki çekiyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Hardalias’ın Ege Denizi’nde ziyaretlerini askeri deniz ve hava araçları ile Türkiye’ye en yakın adalara yapması tepki çekiyor. Ege Denizi’nde suların ısınmasına neden olan ziyaretin ilkini Perşembe günü, Türkiye tarafından GASA niteliğindeki İskiri, Bozbaba, Semadirek ve Limni adalarına yapan Hardalias, Cuma günü de Midilli ve İpsara adalarına gitti. Daha sonra Sakız adasını ziyaret eden Hardalias dün de Sisam ve Kelemez ile Bulamaç, Nergisçik, Keçi ve Bodrum’a 6 mil mesafedeki Eşek ve Kalolimnos adalarına gitti.

‘TÜRKİYE HİÇ KİMSE İÇİN TEHDİT DEĞİLDİR’

blank

Türkiye’deki güvenlik uzmanları, Lozan ve Paris Antlaşmaları ile Gayri Askeri Statüde kalmaları şartı ile Yunanistan’a devredilen adalara yönelik askeri faaliyetlerin, söz konusu antlaşmaların esastan ihlali anlamına geldiğine dikkati çekti. Yunan yöneticilerin bu ziyaretlerinin hukuka aykırı, provokatif ve saldırgan tutum olduğuna vurgu yapılırken, karşı diplomatik kanallardan gerekli girişimlerde bulunulduğunu ifade eden yetkililer, “Üç beş adayı helikopterle dolaşmak ne siyasi ne askeri bir deha örneğidir ne de Yunan halkına bir yararı vardır. Türkiye hiç kimse için tehdit değildir. Aksine dost ve ortakları için güçlü, etkin ve güvenilir bir müttefiktir” ifadesini kullandı.

Sorunların hukuk zemininde, iyi komşuluk ilişkilerine dayalı diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözümünün önemine vurgu yapan Türk yetkililer, şunları kaydetti:

“İstişari Görüşmeler, Güven Artırıcı önlemler ve NATO Ayrıştırma Görüşmeleri dahil iki müttefik komşu olarak birçok diyalog mekanizmamız mevcut. Bunları sürdürerek sorunları çözmek istiyoruz. Temennimiz, Türk ve Yunan halklarının bölge zenginliklerinden adil bir şekilde istifade ederek barış, refah ve güven içinde yaşaması, Ege Denizi’nin Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk denizi olmasıdır. Tüm iyi niyetli yaklaşımlarımıza rağmen, Yunan siyasiler kendi halkına kulak vermeyen ve diyalogtan kaçan tutumunu sürdürüp Türkiye’yi düşman görmek istiyorsa, arkasına saklandıklarının tarihte olduğu gibi sırtını dönüp gideceklerini, maceralarının yine hüsranla sonuçlanacağını ve bundan Yunan halkının zarar göreceğini de bilmelidir.”

blank

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu