Batı Trakya Haber

Habip Oğlu: “Ülkemizin Eski ve Halihazırdaki Yöneticilerini Samimi Davranmaya Davet Ediyoruz”

“Ülkemizin eski ve halihazırdaki yöneticilerini toplumumuzun sorunlarının çözümünde samimi davranmaya davet ediyoruz. Gerçekleri apaçık çarpıtan popülist açıklamaların kimseye faydası olmayacaktır.”

“Ülkemizin eski ve halihazırdaki yöneticilerini toplumumuzun sorunlarının çözümünde samimi davranmaya davet ediyoruz. Gerçekleri apaçık çarpıtan popülist açıklamaların kimseye faydası olmayacaktır.”

Yunanistan Eski Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, 16 Ekim 2022’de bir etkinlikte yaptığı konuşmada, (Batı) Trakya’nın bilhassa uluslararası düzeyde kabul gördüğü üzere özellikle azınlıklar hususunda Lozan Antlaşması’nın uygulanmasına dair Yunanistan ve Türkiye’nin tutumuna ilişkin temsili bir örnek olduğunu belirterek, Yunanistan’ın müftülerin statüsü ve örgütlenme özgürlüğü başta olmak üzere Lozan Antlaşması’nın hükümlerine tümüyle uyduğunu ileri sürdü.

Pavlopulos ayrıca, Lozan Antlaşması hükümlerine göre (Batı) Trakya’daki Müslümanların tamamen “Müslüman bir azınlık”, İstanbul’daki Rumların ise tamamen “etnik azınlık” olduğunu iddia etti.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, Yunanistan eski Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’nın hükümlerine tümüyle uyduğunu ileri sürmesini değerlendirdi ve Pavlopulos’a Batı Trakya Türk azınlığını sordu.

“Ülkemiz mi dini özerkliğimizi garanti altına alan Lozan Antlaşması hükümlerine tümüyle riayet ediyor?”

“Ülkemizin eski Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Lozan Antlaşması ve Batı Trakya Türk toplumunun ile ilgili gerçekleri bir kez daha bilinçli şekilde çarpıtarak Türk kimliğimizi yine inkar etmiştir. Eski Cumhurbaşkanımıza sormak istiyorum:

Temmuz 2022’de mecliste kabul edilen yasayla müftülüklerimiz üzerinde tam kontrol ve denetim kurmak isteyen ülkemiz mi dini özerkliğimizi garanti altına alan Lozan Antlaşması hükümlerine tümüyle riayet ediyor?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili aleyhindeki kararları Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin tüm uyarılarına rağmen, 14 yılı aşkın süredir uygulamayan, uluslararası hukuku hiçe sayan ülkemiz mi örgütlenme özgürlüğü konusunda Lozan Antlaşması’nın hükümlerine tümüyle uyuyor?

Eski Cumhurbaşkanımız tüm bu gerçekler ortadayken üstüne bir de Lozan Antlaşması’na göre Batı Trakya’da Müslüman azınlık, İstanbul’da ise etnik Rum azınlığı olduğunu iddia ediyor. Kendisi de bir hukukçu olan Pavlopulos’un da çok iyi bildiği gibi Lozan Antlaşması’nda yalnızca ‘gayrimüslim azınlıklar’ tanımlaması geçiyor.

Ülkemizin eski ve halihazırdaki yöneticilerini toplumumuzun sorunlarının çözümünde samimi davranmaya davet ediyoruz. Gerçekleri apaçık çarpıtan popülist açıklamaların kimseye faydası olmayacaktır.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu