Batı Trakya Haber

Habip Oğlu: “Ülkemiz Yunanistan’da “Türk” Kimliğimiz İnkar Ediliyor”

“Ülkemiz ne kadar inkar etse de biz ‘Türk’üz ve yüzyıllardır Batı Trakya’da ‘Türk’ kimliğimizle yaşıyoruz.”

“Ülkemiz ne kadar inkar etse de biz ‘Türk’üz ve yüzyıllardır Batı Trakya’da ‘Türk’ kimliğimizle yaşıyoruz.”

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz ne kadar inkar etse de biz ‘Türk’üz ve yüzyıllardır Batı Trakya’da ‘Türk’ kimliğimizle yaşıyoruz. Arnavutluk’ta yaşayan Yunan asıllı Arnavutluk vatandaşları gibi bizler de Türk asıllı Yunanistan vatandaşlarıyız.” İfadelerini kullanarak bir kez daha Yunan devletine ve Başbakan Miçotakis’e mesaj gönderdi.

ABTTF tarafından yapılan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Ülkemiz Yunanistan’ın Tiran Büyükelçisi Konstantina Kamitsi, Arnavut basınına verdiği röportajda Başbakan Kiriakoş Miçotakis’in 6 Aralık 2022’deki Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi’ne katılmak üzere Arnavutluk’a yaptığı ziyaretin perde arkasına dair soruları cevapladı.

Kamitsi, Başbakan Miçotakis’in önümüzdeki günlerde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile Arnavutluk’ta Yunan ulusal azınlığın bulunduğu köyleri ziyaret edeceğini söyledi.

Yunanistan için böyle bir sorun olmadığını, Arnavutluk’ta yaşayan Yunan ulusal azınlığı ile Yunanistan’da yaşayan Arnavut topluluğunu iki ülke arasında köprü olarak gördüklerini belirtti.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemizin Başbakanı Miçotakis’in Arnavutluk’a giderek oradaki Yunan azınlığı ile görüşecek olması oldukça normal ve gayet doğru. Ancak nedense ülkemizde bizler Türkçe konuşmamıza rağmen ‘Müslüman’ azınlık olarak nitelendiriliyoruz. Ülkemiz ne kadar inkar etse de biz ‘Türk’üz ve yüzyıllardır Batı Trakya’da ‘Türk’ kimliğimizle yaşıyoruz.

Arnavutluk’ta yaşayan Yunan asıllı Arnavutluk vatandaşları gibi bizler de Türk asıllı Yunanistan vatandaşlarıyız. Her fırsatta demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden ülkemizin demokrasiyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bu inkar politikasını ivedilikle terk ederek kendimizi tanımlama hakkımıza saygı duymasını istiyoruz.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu