Yunanistan Haber

“Ege’yi Bize Ait Olarak Gördüğümüz Sürece Türklerle İyi Komşuluk İlişkilerimiz Olmayacak”

"Bulamaç adası İleryoz adasından 18 mesafede. Türkiye kıyılarından ne kadar mesafede olduğunu biliyor musunuz? 2.5."

Gazeteci Giorgos Papahristos, Viki Polizu’nun programına katılarak “Turk Aegean” markası hakkında farklı bir görüş dile getirdi. Gazeteci Papahristos, “Ege’yi bize ait olarak gördüğümüz sürece iyi Türklerle komşuluk ilişkilerimiz olmayacak.” Dedi.

Papahristos, Ege’nin bir Yunan gölü olmadığını, Ege’nin ısladığı Türk sahillerinin Yunan sahillerinden hiçbir farkı olmadığını, Türkiye’nin de hakları olduğunu, 500 km’lik Türk kıyılarının aynı denizle yıkandığını vurguladı.

Gazeteci Papahristos, “Turk Aegean” markası ile yaşanan gelişmeyi milli bir yenilgi olarak görmediğini, ancak Turizm Bakanlığı’nı iletişimde olayı doğru ele almamakla suçlarken, Türkiye ile olan kötü ilişkilerden Yunanistan’ın sorumlu olduğuna vurgu yaparak, “Ege’yi bize ait olarak gördüğümüz sürece Türklerle iyi komşuluk ilişkilerimiz olmayacak.” İfadelerini kullanıyor.

Başbakan Kiriakos Miçotakis’in savunduğu gibi, Yunanistan ile Türkiye arasındaki tek farkın deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusuna ise bunun böyle olmadığını, Yunanistan devletinin resmi olarak tanıdığı Türkiye ile tek farkın sadece ada kıta sahanlığı olduğunu ileri sürüyor.

Gazeteci Papahristos şu ifadeleri kullanıyor:

“Ege bir Yunan gölü değil. Sadece Yunan değil”

blank

“Ege’yi bize ait olarak gördüğümüz sürece iyi Türklerle komşuluk ilişkilerimiz olmayacak. Ege bir Yunan gölü değil. Sadece Yunan değil. Ne yapalım hayat böyle getirdi, kader böyle getirdi, tektonik plakaların hereketleri neticesinde onlar bir tarafta biz diğer taraftayız. Ege sadece Yunan değil, şimdi ne yapıyoruz, doğru olan da bu.

Şimdi beni özel bir düşünceye sokuyorsunuz. Benim Leros (İleryoz) adası ile özel bir ilişkim var. Leros çok çok güzel bir ada ve herkesin tartışmasız Leros’a gitmesini tavisye ediyorum. Leros’a dahil olan ve 1996 yılına kadar ikamet edilmeyen adanın ismi Farmakonisi (Bulamaç). Bu ada ismini yan tarafta bulunan Kos’tan (İstanköy) olan Hipokrat’ın adada bitkileri toplayarak ilaç yapmasından dolayı almıştır.

Bulamaç adası İleryoz adasından 18 mesafede. Türkiye kıyılarından ne kadar mesafede olduğunu biliyor musunuz? 2.5. Şimdi siz bana söyleyin, biraz once kara sularımızı 12 mile uzatalım diyorsunuz, uzatırsak 10 mil de ülkenin iç kesimlerine gireceğiz. Bu olmuyor. 18 mil Leros-Farmakonisi, 2.5 mil Farmakonisi-Yalıkavak karşı taraftaki bölgenin ismi. 12 mile nasıl uzatacağız söyleyin bana? Hayır hayır şimdi bana söyleyin burada nasıl uzatacağız?”

Sunucu, “Sayın Papahristu, bunları deniz hukuku temelinde 12 mile kadar uzatabileceğimizi bize Sayın Filis ve diğerleri söyledi, bunu ben söylemiyorum.”

“En büyük felaketleri Profesörlerin getirdiğini bilin.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu