Yunanistan Haber

“Ege Yunan Gölü Değil, Türkiye De Vardır”

Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos,"Ege Yunan gölü değil. Türkiye de vardır." Dedi.

Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos,”Ege Yunan gölü değil. Türkiye de vardır.”  Dedi.

Eski Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Ege’nin bir Yunan gölü olmadığını söyledi. Ekonomik Posta (OT) Forumu’nda konuşan PASOK hükümetinde eski Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, bölgesel gelişmeler ve Türk-Yunan ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Venizelos, Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz yetki alanları anlaşmazlığının uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini savunarak, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de bir yeri var. Denize kıyısı olan bir ülke. Tabii ki Yunanistan, Kıbrıs, İsrail, Lübnan ve Mısır da vardır.” diye konuştu. Ege’nin bir maden sahası olmayacağını kaydeden Venizelos, “(Ege) bir Yunan gölü de değildir, Türkiye de vardır.” dedi.

Venizelos, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kara sularının 12 mil, Yunanistan kara sularının ise 6 mil olduğunu hatırlatarak, “Bu bölgede (kara sularımızı) genişletebiliriz.” diye konuştu.

Yunanistan’ın hem kendi egemenlik haklarının çiğnenmesini istemediğini hem de karşı tarafın durumunu anladığını belirten bir söylem benimseyebileceğini savunan Venizelos, “Önümüzdeki 5-10 sene içerisinde buradaki kaynaklar değerlendirilmeyecekse, unutalım gitsin çünkü farklı enerji çeşitlerine geçeceğiz.” ifadesini kullandı.

VİDEO İZLE:

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu