Batı Trakya

Dr. Sadık Ahmet Kabri Başında Dualarla Anıldı

Dostluk Eşitlik Barış Partisinin (DEB) kurucusu ve ilk genel başkanı Dr. Sadık Ahmet, ölümünün 28. yılında kabri başında dualarla anıldı.

Dostluk Eşitlik Barış Partisinin (DEB) kurucusu ve ilk genel başkanı Dr. Sadık Ahmet, ölümünün 28. yılında kabri başında dualarla anıldı.

Batı Trakya’da Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi tarafından Dr. Sadık Ahmet’in Gümülcine’deki Kahveci Mezarlığı’nda kabri başında düzenlenen anma törenine, Türkiye’den Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız katıldı.

Törene, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Balkanlar’dan Sorumlu İmren Nilay Tüfekçi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler, Denizcilik, Havacılık ve Hudut Genel Müdürü ve eski Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Kuzey Makedonya Türk Milli Birlik Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafooğlu, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi temsilen Mümin Durmuş, BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, Yunanistan’da yaşayan Makedon kardeşleri temsilen Kriste Misirkov Başkanı Evgenia Naçulidu, Yunanistan Müslümanlar Derneği Başkanı Naim Elgandur, Azınlık kurum ve kuruluşların başkan ve temsilcileri, yerel yöneticiler ve çok sayıda Batı Trakya Türkü katıldı. Törende Merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, oğlu işadamı Levent Sadık Ahmet ve kızı Funda Sadık Ahmet hazır bulundu.

Azınlığın hak ve hukukunu gözetmek üzere Azınlık insanının oylarıyla Yunanistan Parlamentosuna gönderilen Milletvekilleri Özgür Ferhat, Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran’ın anma törenine katılmamaları, Kuzey Makedonya Türk Milli Birlik Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç tarafından eleştirildi.

Anma töreni İsmail Ahmet’in Dr. Sadık Ahmet ve tüm şehitler anısına okunan Sala ve Aşr-ı Şerif’ ile başladı, Kur’an-ı Kerim okundu. Daha sonra Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif törenin duasını yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız törende bir konuşma yaptı. Bakan Yardımcısı Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sadık Ahmet ile ilgili mesajını okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Dostluk Eşitlik Barış (DEB) kurucusu, Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Doktor Sadık Ahmet’i vefatının, şehadetinin 28. senesinde bir kez daha rahmetle anıyorum. Ruhu şad mekanı cennet olsun. Merhum Doktor Sadık Ahmet ömrünü Batı Trakya davasına adamış tam bir mücadele adamıydı. Baskı, tehdit ve her türlü zorluk karşısında yılmadan, korkmadan yürüdüğü bu haklı davasında asla geri adım atmadı. İnandığı değerler uğruna bedeller ödedi ve davasına olan sadakatiyle hepimizin gönlünde müstesna bir yer edindi. Batı Trakya Türk azınlığının bugüne dek elde ettiği kazanımlardan Doktor Sadık Ahmet ve arkadaşlarının verdiği mücadelenin katkısı çok büyüktür. Vefatı sadece Batı Trakya için değil Türk dünyası için de büyük bir kayıp oldu. Soydaşlarımız meşru hak ve özgürlüklerine kavuşana kadar biz de bu mücadeleyi devam ettirmeye kararlıyız. Batı Trakyalı soydaşlarımızın durumlarının iyileştirilmesi, sorunlarının çözüme kavuşması için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. İkili görüşmelerimizde ve Yunanistan ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, uluslararası platformlarda Batı Trakya Türklerinin hak ve hukukunu savunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Sizlere Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımızın selam ve sevgilerini getirdim” diyen Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye dışında yaşayan Türklerin lidere ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bulgaristan’da yaşanan elim olaylar zaten bunu gözler önüne seriyor.” Dedi.

Türk topluluklarının bulunduğu yerlerde görev yaptığını kaydeden Ahmet Yıldız, “iyi komşuluk ve çağdaş uluslararası ilişkiler ilkelerine uyulursa Türkiye ile Yunanistan arasında çözülemeyecek bir sorun olmadığını” dile getiren Yıldız, “İki ülke arasında zaman zaman tırmanan gerginliklerden insan hakları etkilenmemeli. Ama maalesef bunlar oluyor. Türkiye’deki Rum azınlığın bir sorunu yok. İnşallah burada da bunlar düzelir.” İfadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın da 24 Temmuz 2023’ün, Doktor Sadık Ahmet’in şüpheli trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın da 100. yılı olduğunu söyledi. Lozan Barış Antlaşması’na göre Batı Trakya’daki azınlığın Türk olduğunu ifade eden Akın, “Bize düşen de onun varlığını sonuna kadar korumak. Doktor Sadık Ahmet’in mezarı başında Lozan Barış Antlaşmasını imzalayan kalemin sahibi, ebedi genel başkanımız, başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İsmet İnönü’yü de rahmetle anıyorum.” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da 24 Temmuz 2023’ün, Dr. Sadık Ahmet’in şüpheli trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın da 100. yılı olduğunu söyledi.

Lozan Barış Antlaşması’na göre Batı Trakya’daki azınlığın Türk olduğunu ifade eden Akın, “Bize düşen de onun varlığını sonuna kadar korumak. Dr. Sadık Ahmet’in mezarı başında Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayan kalemin sahibi, ebedi genel başkanımız, başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İsmet İnönü’yü de rahmetle anıyorum.” dedi.

BBP Genel Başkanı Destici, Sadık Ahmet’in, ömrünü Türklük davasına adamış Türk dünyasının önemli liderlerinden olduğunu belirterek, “Her ne kadar Batı Trakya Lozan’da Türkiye sınırları dışında bırakılmış olsa da Türkiye Cumhuriyeti’nin himayesi ve koruması altındadır.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i temsilen törene katılan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi İmren Nilay Tüfekçi, yaptığı konuşmasında Batı Trakya Türklerinin haklı mücadelesinin her Türk’ün milli davası olduğunu vurguladı ve kendilerinin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın haklı mücadelesinde her daim yanlarında olduğunu ve gelecekte de olmaya devam edeceklerini söyledi. Tüfekçi, Batı Trakya Türklerinin hak ve hukukunu ülke içinde ve dışında her daim gözeteceklerini dile getirdi. Tüfekçi, Batı Trakya Türklerinin haklı mücadelesinin her Türk’ün milli davası olduğunu vurguladı. İmren Nilay Tüfekçi, gün boyunca da Azınlık kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Son olarak Sadık Ahmet ailesi adına merhum liderin eşi Işık Sadık Ahmet bir konuşma yaptı. Sadık Ahmet’in Allah’tan başka hiçbir kimseden korkmadığını söyleyen Işık Sadık Ahmet, eşinin Azınlık hakları konusunda mücadeleci bir ruha sahip olduğuna dikkat çekti. Sadık Ahmet sözlerini, “Sadık Ahmet ile evlendiğimizde Işık Sadık Ahmet herkesin yengesiydi. Şu anda hepinizin Işık ablasıyım. Tüm katılımcıları hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek tamamladı.

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu