Yunanistan Haber

Dikkat Çeken Bir Hamle! SEKE’nin Başına Eski Başbakan Karamanlis Geçti

Eski Başbakan Kostas Karamanlis, SEKE S.A. Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alıyor.

Eski Başbakan Kostas Karamanlis, Yunanistan Tütün Üreticileri Kooperatif Birliği (SEKE S.A.) Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alıyor.

SEKE S.A tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Seke Yönetim Kurulu ve tüm SEKE ailesi için, Grup Başkanlığı’na Sn. Kostas Karamanlis’in seçilmesi özellikle onur vericidir.

İdari tecrübesi, bilgi birikimi, uluslararası bağlantıları, ana sektöre olan büyük ilgisi ve tarım dünyasına gösterdiği özenin şirketin son yıllarda dinamizmle izlediği stratejik gelişimin güçlenmesine hem iç hem de uluslararası pazarda, kooperatif karakterinin Yunan birincil üretiminin desteklenmesi için savunduğu değer ve ilkelere sadık kalarak etkin katkı sağlayacağı kesindir.”

Eski Başbakan Kostas Karamanlis’in yakın çalışma arkadaşları bu görevi  üstlenmesinin önemine değinerek, “SEKE, İskeçe merkezli olup, faaliyetlerinin merkezi Trakya’dır (Batı). Ekonomik kalkınmaya, sosyal uyuma ve Trakya’nın (Batı) perspektifine katkısı özellikle önemlidir.” İfadelerini kullanıyor.

SEKE nedir?

SEKE, 1947 yılında büyük kooperatifçi ve siyasetçi İskeçeli Alekandros Baltacis tarafından kuruldu ve başta Kuzey Yunanistan olmak üzere bölgelerdeki kooperatif kuruluşlarından oluşuyor.

Şirketin merkezi İskeçe’dedir ve çoğu komşu ülkede yan kuruluşlara ve özel sektöre ait tesislere sahiptir. Tarım ürünlerini 11.000’den fazla tütün üreticisinden temin etmekte ve faaliyet gösterdiği ülkelerde toplam 1.000’den fazla işçi istihdam etmektedir.

Faaliyet alanı, tütünün 30’dan fazla ülkeye işlenmesi ve ihracatı, meyve üretimi, işlenmesi ve ihracatı ve kaliteli Yunan tarım-gıda ürünlerinin (zeytinyağı, zeytin, bal ve meyve suları) üretimi ve pazarlanmasıdır.

SEKE, Yunanistan’ın birincil sektöründe faaliyet gösteren, kârlı bir seyir izleyen ve zaman içinde yerel topluluklara önemli katkı sağlayan başarılı bir kooperatif şirketi modelidir.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu