Yunanistan Haber

Dendias: “Dört Yıllık Dönemde Savunma Diplomasisi Yoluyla İlerleyeceğiz”

"20+20 F-35'ler ile 6 yeni C-130J ve 2 kullanılmış uçaklar için ilgili yanıt mektupları (LoA) ABD Savunma İşbirliği Ofisi'nde (ODC) bekletiliyor."

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, “Ta Nea” gazetesinin Cumartesi ekine verdiği röportajda, Yunanistan-Türkiye ilişkileri, Atina-Ankara silahlanma programları ve “Dönem – Fırsat” projesi ile ilgili konuştu.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan’ın F-35 ve C-130J taleplerinin bürokratik işlemlerinin neredeyse tamamlandığını ve yanıt mektuplarının (LoA) ABD’nin yetkili savunma işbirliği ofisinde (ODC) beklemede olduğunu söylüyor.

Dendias, Türkiye Savunma Bakanı Yaşar Güler ile gerçekleştirdiği tanışma görüşmesine atıfta bulunarak, NATO’nun uyumunun ve müttefiklerin egemenlik ve egemenlik haklarının ihlal edilmemesinin “ABD’nin çıkarına” olduğunun altını çiziyor.

Dendias röportajında şu ifadeleri kullanıyor:

“Silahlanma devam edecek”

“Öncelikle belirtebileceğim şey, bu görüşmenin gerçekten güzel bir atmosferde gerçekleştiğidir. Dönemin Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine yaptığım ziyaret ve ardından selefim Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos’un ziyareti de dahil olmak üzere, ülkemizin diğer hükümet yetkililerinin de ziyaretleri sonrasında rakamlara bakıldığında bu alanda bir gelişme olduğunu kanıtlıyor. Elbette uzun vadede ne olacağını öngörmemek ve Türk siyasetinde gerilim yaratabilecek belirli noktaların olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Bununla birlikte, genel olarak iyi bir iklimin sürdürülmesi yönünde, Güven Artırıcı Önlemler bir dereceye kadar katkıda bulunabilir, kesinlikle hakim değildir. Güven Artırıcı Önlemlere yeni bir yaklaşım gerekli değildir. Somut ve belirli, sınırlı bir amacı vardır ve keşif görüşmeleriyle karıştırılmamalıdırlar.

Sayın Güler ile görüşme bir tanışma toplantısıydı ve belirli konular veya Güven Artırıcı Önlemler hakkında genel konuları kapsayan bir toplantı bile değildi. Eğer anlaşamacağımız gerekse bile, muhatabımla samimi bir ilişki kurmak isterim.

Önceki Bakanlık (Dışişleri) dönemimde kanıtladığım gibi, samimi kişisel ilişki önemli bir rol oynuyor ve özellikle sorunlar olduğunda iki Bakan arasındaki doğrudan iletişime katkıda bulunuyor.

Sayın Çavuşoğlu ile en ufak bir açıklama yapmadan kritik anlarda görüştük. Bahsettiğiniz (Ankara’daki basın toplantısındaki gerginlik) olaya gelince, bir hakaretten asla memnun değiliz. Ancak rakamların karşılaştırılması, şu anda bir yıl önceki durumla karşılaştırmanın söz konusu olmadığını gösteriyor. Bu, elbette, rehavete göz yumulduğu anlamına gelmez.

Lahey’e gidilmesi

Kıta sahanlığının sınırlandırılması için Lahey’e başvurulması, 1975’ten ve Konstantinos Karamanlis’in Süleyman Demirel ile görüşmesinden bu yana ülkemizin daimi bir duruşu olmuştur. Ve devamında geri adım atan Yunanistan değil, Türkiye oldu. Hükümet sözcüsü Marinakis’in de açıkça belirttiği gibi, Sayın Miçotakis, elbette ulusal egemenlik meseleleri üzerine bir tartışmaya değil, böyle bir temyiz olasılığına ve ülkemizin MEB’in Uluslararası Deniz Hukuku’na (BMDHS) dayalı olarak sınırlandırılmasına ilişkin sabit pozisyonuna atıfta bulunuyordu. Başbakan (Miçotakis) aynı röportajda sizin bahsettiğiniz pencere var mı diye araştırmakla yükümlü olduğunu ve “sonuçta pencere yok olabilir” diye de ekledi. Ayrıca sizin de hatırlattığınız gibi bugün o aşamada değiliz. Bahsettiğiniz partiler ve tepkileri konusunda hükümet, siyasi inisiyatif alma ve ulusal misyonunu yerine getirme kriterinin bu olmadığını göstermiştir.

ABD’den silah alımı

20+20 F-35’ler ile 6 yeni C-130J ve 2 kullanılmış uçaklar için ilgili yanıt mektupları (LoA) ABD Savunma İşbirliği Ofisi’nde (ODC) bekletiliyor. ABD’deki bürokratik prosedürler neredeyse tamamlandı, bu nedenle çok yakında bu çok önemli programların sözleşmeli hale getirilmesi için doğrudan müzakerelere başlayabileceğimiz konusunda iyimseriz.

Donanma ile ilgili olarak, gelecekteki yapısı için planlama mevcuttur ve dinamiktir. Bu planlamanın bir parçası olan operasyonel açıdan faydalı teklifler olduğu sürece, Milli Savunma Bakanlığı siyasi liderliğine uygun bir öneride bulunmak üzere ilgili Kurmaylar tarafından değerlendirilecektir. Fransa’da 3 yeni FDI firkateyninin inşa süreci çok hızlı bir şekilde devam ediyor. İlave fırkateyn opsiyonunun devreye girip girmeyeceği değerlendirilirken, 4 yeni korvetin gemi inşa programına ilişkin teklifler ilgili Kurmay Başkanlığı tarafından değerlendiriliyor.

Türkiye ve F-16 konusu

Türkiye’den yeni F-16 blk70 alımı dolaylı olarak ülkemizi de ilgilendiren bir konu ama öncelikle ABD ile Türkiye arasındaki bir mesele. Zannedersem ABD kendi çıkarına göre değerlendirmelidir ama NATO’nun uyumu ve müttefiklerin egemenlik ve egemenlik haklarını ihlal etmemek ABD’nin çıkarınadır diyebilirim.

Her halükarda, planlamamızın açık bir savunma yönelimi var ve daha geniş bölgedeki güç dengesinin bozulma eğiliminde olduğu tespit edilirse, onu yeniden düzenleme kabiliyetine sahibiz. Size Yunan planlaması hakkında bahsettiğim sayısal verilere dayanarak, şu anda iki devlet arasındaki savaş uçaklarının oranı hakkında endişelenmek için özel bir neden yok, tekrar ediyorum, bu konuyu izlemediğimiz anlamına gelmez. Size bir zamanlar arzunun 7’ye 10 oranında olduğunu hatırlatmama izin verin.

Silahlanma devam edecek

Silahlanma programlarımızın Genelkurmay Başkanlığı tarafından uzun vadeli planlama temelinde uygulandığı açıktır ve bunu iç ve dış izleyicilere sürekli tekrarlamalıyız. Ülkemizin birincil ve ikincil silah sistemleri üreticisi birçok ülke ile çok iyi ilişkiler sürdürdüğü bilinmektedir. Tedarik için silah sisteminin seçimini belirleyen, Silahlı Kuvvetlerin operasyonel ihtiyaçları ve planlaması olduğu kadar jeopolitik dengelerdir.

Silahlanma, elbette, ilişki inşasında destekleyici bir unsurdur, ancak savunma diplomasisi daha geniş ve son derece önemli bir şeydir ve Bakanlık görevim sırasında buna özel bir vurgu yapmayı hedefliyorum. Bugün Yunanistan, 4 yıllık ND yönetiminden sonra, kendine güvenen, daha geniş bölgede aktif rol oynayan ve genişleyen ittifakları olan, korkak davranmayan ve münhasıran “Türk merkezli” bir politikaya sahip olmayan bir ülkedir. Bu doğrultuda, Yunanistan’ın uluslararası alanda güvenilir ve dikkate alınan bir faktör olması için yeni dört yıllık dönemde de savunma diplomasisi yoluyla ilerleyeceğimize inanıyorum.

Askerlik süresi ve mesleki gelişim-birleşim

Yunanistan’da görev süresi, ulusal savunmanın ve sosyal uyumun temel direğidir. Modernizasyon hem askerler ve toplum için hem de Silahlı Kuvvetler için bir gerekliliktir. Hedefimiz, askere gidenlerin önceki becerilerini kullanarak ve hizmet sırasında edinecekleri becerilerden yararlanarak ‘zaman kaybı’ olarak değerlendirilmeyecek şekilde hizmeti bir fırsat haline getirmektir. “Görev Süresi – Fırsat” projesinin uygulanması yoluyla görev süresini modernize etme planı, herkes için yatay becerileri (dijital becerilerin yükseltilmesi ve yabancı dilde eğitim gibi) ve aynı zamanda gönüllü nitelikteki dikey becerileri de (mesleki rehabilitasyona yol açan uzmanlık eğitimi ve Silahlı Kuvvetlerin Hayat Boyu Öğrenme Merkezlerine katılarak becerilerin kazanılması gibi) içerir.

Örneğin, dikey becerilerin belgeli edinimi, Devlet tarafından ilgili kalemlerin duyurularında dereceli bir yeterlilik görevi görürken, özel sektördeki işgücü piyasasıyla belirli eylemler aracılığıyla bir bağlantı kurulacaktır. Bu, askerlik hizmetini beceri edinme ve mesleki rehabilitasyonda faydalı hale getirecek olan İyileşme ve Direnç Fonu tarafından da finanse edilen çok büyük bir değişiklik.

Boğazlar konusu

Meclis’te de belirttiğim gibi, hükümetin program açıklamalarında Yunanistan, Türkiye’nin ileri sürdüklerine karşı olduğunu açıkça ifade etmiştir. Ancak Boğazlara isim verilmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne atıfta bulunulması Dışişleri Bakanlığı’nın yetkisinde olan bir konudur.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu