Yunanistan Haber

Dedeağaç Bölgesinde Yangın Kontrol Altına Alınamıyor

Dedeağaç bölgesi cayır cayır yanıyor. Alevler köylere yaklaşınca boşaltma emri verildi. Yakın bölgede bulunan cephanelik ve askeri kışlaya sıçramaması için büyük mücadele veriliyor.

Dedeağaç bölgesi cayır cayır yanıyor. Alevler köylere yaklaşınca boşaltma emri verildi. Yakın bölgede bulunan cephanelik ve askeri kışlaya sıçramaması için büyük mücadele veriliyor.

Bugün sabah saatlerinde Yunanistan-Türkiye sınırına yakın Ferecik (Feres) kasabası yakınlarında Ballıköy (Melia), Torbalı (Pilea) köyleri arasında başlayan ve (Traianupoli) bölgesinin batısında çok şiddetli esen rüzgarlar nedeniyle hızla yayılan devasa yangın tüm müdahalelere rağmen kontrol altına alınamıyor. Yangına kara ve havadan müdahaleler devam ederken bölgedeki askeri birlikler de iş makineleriyle destek veriyor.

Alevler giderek geniş bir bölgeye yayılınca ve yangın kontrolden çıkınca tedbir amaçlı Sivil Koruma Genel Sekreterliği Çamköy (Pefka), Domuzdere (Nipsa), Doğancı (Aetohori), Duralı (Doriko), Ilıca (Lutra), Çamlıtepe (Agnantia), Beyköy (Aristino), Şahinler (Anthia) ve Rumçuk (Doriskos) köylerinin boşaltılması emrini verdi. Vatandaşlar Dedeağaç Belediyesinin de yardımıyla otobüslerle köylerden tahliye edildi.

İtfaiye ekiplerinin bölgede yangını söndürme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken yoğun duman nedeniyle Egnatia otoyolu Avandas sanayi bölgesi kavşağından itibaren çift yönlü trafiğe kapatıldı. Şu an için trafik Türkiye ve aksi istikamete Dedeağaç- Saranlı (Ardanio) eski kara yolu üzerinden sağlanıyor.

İtfaiye biriminden edinilen bilgiye göre yangın söndürme çalışmalarına 3 yaya ekibi, 135 itfaiyeci, 31 araç ve havadan 7 uçak ve 2 helikopter katılıyor.

Ayrıca şu an Atina’dan Aegean hava yollarının tarifeli uçağıyla Dedeağaç Dimokritos havalimanına 30 itfaiye eri destek vermek üzere bölgeye geliyor.

Bazı yangın söndürme uçakları denizden su ikmali yaparken bazıları da Dedeağaç Dimokritos havalimandan hortumla su ikmali yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu