Batı Trakya Haber

CHP Heyeti İskeçe Türk Birliği’ni Ziyaret Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığındaki heyet İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin cenazesine katılmak üzere İskeçe’ye gelen Cumhuriyet Halk Partisi heyeti, İskeçe Türk Birliği’ni ziyaret etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığındaki heyet İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve diğer yöneticiler tarafından karşılandı. İTB Başkanı Ahmetoğlu konuşmasına İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Ziyaretlerinden dolayı konuk heyete teşekkür eden Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği kuruluşu, tarihi ve 39 yıllık hak arama mücadelesi hakkında bildiler verdi.

İsminde ‘Türk’ ibaresi olan başta İskeçe Türk Birliği olmak üzere azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmadığını hatırlatarak, “Derneğimizin girişinde gördüğünüz gibi İskeçe Türk Birliği’nin tabelasının yeri boş. Çünkü 39 yıl önce yerinden söküldü. AİHM kararları olmasına rağmen bu haksızlık ve adaletsizlik ortadan kaldırılmadı. 14 yıldır da AİHM kararı uygulanmıyor. Bu anlayış kesinlikle demokrasi ve insan haklarına ters ve aykırı bir anlayış. Ancak biz mücadelemize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da konuşmasında İskeçe Türk Birliği’nin Batı Trakya Türk Toplumu için önemini bildiklerini belirterek müftü Ahmet Mete’nin cenazesi vesilesiyle İTB’yi de ziyaret ettiklerini söyledi. Verilen hak arama mücadelesini yakından takip ettiklerini vurgulayan Faik Öztrak, Türkiye olarak bu mücadelede İskeçe Türk Birliği’nin ve Batı Trakya Türklerinin yanında olduklarını ifade etti. Öztrak, gösterilen misafirperverlik için de teşekkür etti.

Yapılan konuşmalardan sonra İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu misafirlere ziyaret anısına hediye takdim etti.

İTB’yi ziyaret eden heyette CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Keskinoğlu, Şarköy Belediye Başkanı  Alpay Var da yer aldı.

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu