Yunanistan Haber

Büyükelçi Erciyes: “Bölgesel İş Birliği Sadece Bir Fırsat Değil, Bir İhtiyaçtır”

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Atina’da düzenlenen “10. Yeşil Enerji Yatırım Forumu”nda konuştu.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Atina’da düzenlenen “10. Yeşil Enerji Yatırım Forumu”nda konuştu.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Yeşil Enerji Ağı koordinatörlüğünü yürüten Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi Enerji Politikaları ve Kalkınma Merkezi (KEPA) tarafından Atina’da düzenlenen “10. Yeşil Enerji Yatırım Forumu”nda konuştu. Büyükelçi Erciyes konuşmasında, yenilenebilir ve temiz enerji ihtiyacına, Türkiye’nin bu konuda attığı adımlara ve bölgesel iş birliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İklim değişikliğinin yenilenebilir enerjiyi dünya gündeminin üst sıralarına çektiğini belirterek, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının ardından yenilenebilir enerjinin aciliyetinin daha da arttığına dikkati çekti.

blank

Enerji kaynakları çeşitliliği açısından yenilenebilir ve temiz enerjinin, tüm ülkelerin enerji güvenliği politikası için vazgeçilmez bir unsur olduğunu ifade eden Büyükelçi Çağatay Erciyes, “bu alanda iş birliğini artırma sorumluluğu bizimdir. Bu iş birliği ülkeler ile özel sektörleri kapsamalıdır. Bu bağlamda, bölgesel iş birliği sadece bir fırsat değil, bir ihtiyaçtır.” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücü bakımından KEİ ülkeleri arasında 1’inci, Avrupa’da 5’inci, dünya genelinde ise 12’inci sırada olduğuna işaret eden Büyükelçi Erciyes, şu anda hidroelektrik, jeotermal, güneş ve rüzgar enerjilerinden elde edilen enerji miktarının Türkiye’nin kurulu kapasitesinin yüzde 54’üne tekabül ettiğini belirterek, Türkiye’nin, kapsamlı enerji altyapısı ile bölgenin enerji güvenliğine her daim katkıda bulunan güvenilir bir ortak olduğunu, Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda bölgesel iş birliğini güçlendirme ve yeşil enerji kaynaklarına geçişte öncü olduğunu ifade etti.

Erciyes, Türkiye ve Yunanistan arasında 2002 yılında imzalanan Doğal Gaz Enterkonektörü anlaşmasının başarılı şekilde uygulandığını ve bunun da bölgesel iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu dile getirdi.

blank

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu