Yunanistan Haber

“Bu Muhteşem Uçağı Hava Kuvvetleri’ne Katacağız”

Biden, iki ülke arasında savunmadan iklim değişikliğine kadar birçok alanda ilişkilerin sürdürülmesinin önemine işaret etti.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden’la biraraya geldi. İki lider, kameraların önünde yaptıkları kısa açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşı, ikili ilişkiler ve enerji güvenliği gibi konulara değindiler.

ABD Başkanı Joe Biden, Kiriakos Miçotakis ile yaptığı görüşmede kameralar önünde yaptığı ilk konuşmada, “Bağımsızlığınızın 201. yıl dönümünü kutlayacağız” dedi.

Başkan Biden, “Atalarımıza ilham verdiler ve yüzyıllarca güçlendiler” diyerek, kendisini Yunanistan Başbakanı ile birleştiren kişisel dostluğa ve iki ülkenin paylaştığı demokratik ideallere değindi.

Biden, Ukrayna’daki Rus saldırganlığının demokrasi ve hukukun üstünlüğü için bir tehdit olduğunu söyledi. “Liderliğiniz için teşekkürler. Bugün görüşecek çok şeyimiz var. Ticaret ve savunma ilişkilerimizin derinleştirilmesi, enerji, güvenlik, iklim değişikliği gibi konuları ele alacağız. ABD ve Yunanistan en iyi durumdayız” dedi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, “Nazik sözleriniz için çok teşekkür ederim. Şimdi de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ortak bir meydan okumayla karşı karşıyayız. Bu ziyaret, ikili ilişkilerimizin durumunu değerlendirmek üzere bir fırsat olacaktır. Dürüst olmak gerekirse şu an ilişkilerimizin en üst seviyede olduğuna inanıyorum. Sadece savunma alanından değil ticari ilişkilerimizden de bahsediyorum. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de güvenilir bir ortak olarak üstlendiği rol ve mali krizi gelişen ekonomisiyle aşmış bir ülke olması hem Balkanlar hem de kendi geniş bölgesi için Yunanistan’ı istikrarın temel direği yapmıştır. Dolayısıyla enerji güvenliği konusuna geldiğimizde birlikte daha yapabileceğimiz birçok şey var ve ben bu önem arz eden konuları konuşmak için burada olmaktan son derece mutluyum. Burada Beyaz Saray’da olmak bir ayrıcalık.” İfadelerini kullandı.

Beyaz Saray’da resepsiyon

“Bu muhteşem uçağı Hava Kuvvetleri’ne katacağız”

blank

Biden Beyaz Saray’da Yunanistan Başbakanı Miçotakis için resepsiyon verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis onuruna Beyaz Saray’da verdiği resepsiyonda iki ülke arasındaki dostluğa vurgu yaptı.

Biden, dün Oval Ofis’te görüştüğü Miçotakis ve ailesini Beyaz Saray’da düzenlediği resepsiyonda ağırladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin kurulmasının 201. yılını kutladıklarını belirten Biden, Yunanistan’ın ABD’nin önemli bir müttefiki olduğunu kaydetti. Biden, iki ülke arasında savunmadan iklim değişikliğine kadar birçok alanda ilişkilerin sürdürülmesinin önemine işaret etti. Miçotakis’e Ukrayna konusundaki adımları için de teşekkür eden Biden, Yunanistan kökenli göçmenlerin ABD toplumuna yaptığı katkılara da değindi.

Miçotakis de burada yaptığı selamlama konuşmasında, savunma alanında gelişmekte olan askeri işbirliğine değindi ve “Bu muhteşem uçağı (F-35) bu on yılın sonunda Hava Kuvvetleri’ne katacağız.” Diyerek F-35 savaş uçağı almak istediklerini bir bakıma açıklamış oldu.

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu