Batı TrakyaBatı Trakya Haber

BTTADK: “Mescid-i Aksa’yı ve Civarını İşgale Yeltenenlere Fırsat Verme!”

“İslam coğrafyasının, kardeşlerimizin ve masum insanlığın maruz kaldığı felaket, zulüm ve mağduriyetlerden ders alalım. Birlik ve beraberlik şuuruyla kardeşliğimizi pekiştirelim.”

BTTADK: “İslam coğrafyasının, kardeşlerimizin ve masum insanlığın maruz kaldığı felaket, zulüm ve mağduriyetlerden ders alalım. Birlik ve beraberlik şuuruyla kardeşliğimizi pekiştirelim.”

Batı Trakya Türk Azınlığı Dnışma Kurulu (BTTADK), İsrail’in iki haftadan bu yana acımazsızca, gücün ve vahşetin en şiddetli bir şekilde sergilendiği Gazze’de, binlerce çocuk, kadın ve masum insan, bütün dünyanın gözü önünde katledilmesine sessiz kalmadı ve dikkat çekmek amacıyla bu Cuma günü tüm Batı Trakya’da camilerde Cuma hutbesinin konusunu “Dinmeyen Yara Kudüs ve Filistin” olarak belirledi.

BTTADK’dan yapılan açıklama şu şekilde:

DİNMEYEN YARA KUDÜS VE FİLİSTİN

blank

Muhterem Müslüman – Türk Kardeşlerim!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Resûlüm! Sakın Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak Allah, onları cezalandırmayı, korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.”

Aziz Kardeşlerim!

Kudüs, insanlığın kadim şehridir. Mübarek, mukaddes ve harem bir beldedir. İslam’ın ilk Kıblesi olan bu kutsal şehir, tarihte pek çok Peygambere ev sahipliği yapmıştır. Kudüs’ün taşında, toprağında nice Peygamberin aziz hatırası vardır.

Yeryüzünün en eski ve en kıymetli mescitlerinden biri olan Mescid-i Aksa da harem-i şeriftir. Bu şerefli mescit Peygamber Efendimizi misafir etmiş, miraca uğurlamıştır.

Kıymetli Kardeşlerim!

Kudüs, İslâm tarihi boyunca imanlı bir duruşun, kararlı bir yönelişin, muhabbetle mukad[1]dese bağlanışın sembolü olmuştur. Mekke ve Medine nasıl ki Müslümanların ruhu ve sevdası ise, Kudüs de öylece damarlarında dolaşan kandır. Kudüs, Müslümanların vahdet binasında kilit taşıdır.

Kudüs ve Mescid-i Aksa, bize Peygamberimizin emanetidir. Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya Müslümanlarının gözbebeği ve in[1]sanlığın ortak değeridir. Bugün ise Kudüs, Müs[1]lümanların ve insanlığın önünde bir vicdan, hu[1]kuk ve ahlak sınavıdır.

Aziz Mü’minler!

Tarih boyunca “Dârü’s-Selâm”, yani barışın ve huzurun merkezi olarak anılan Kudüs, bugün barbarca bir işgal ile karşı karşıyadır. Kudüs ve çevresinde yaşayanlar, her gün baskı ve şiddete uğramakta, insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılmaktadır. İki haftadan bu yana acımazsızca, gücün ve vahşetin en şiddetli bir şekilde sergilendiği Gazze’de, binlerce çocuk, kadın ve masum insan, bütün dünyanın gözü önünde katledilmektedir. Peygamberler diyarın da silahlar susmamakta, kan, gözyaşı ve çile saçmaya devam etmektedir.

Kudüs sınavı karşısında her birimize düşen görev, yaşanan vahşete asla rıza göstermemektir. Dünyanın neresinde olursa olsun, kime karşı yapılırsa yapılsın, zulme ve haksızlığa boyun eğmemektir. İnsanların yaşama ve inanç özgürlüğüne insafsızca müdahale edilirken, vahiyle mübarek kılınan şehirde ezanlar susturulurken sessiz kalmamaktır.

Kıymetli Müminler!

İslam coğrafyasının, kardeşlerimizin ve masum insanlığın maruz kaldığı felaket, zulüm ve mağduriyetlerden ders alalım. Birlik ve beraberlik şuuruyla kardeşliğimizi pekiştirelim.

Zorlukları beraber aşmanın çarelerini arayalım. Birliğimize ve dirliğimize kasteden, gücümüzü zayıflatan fitne hareketlerine fırsat vermeyelim. Maddi ve manevi bütün varlığımızla merhametin yanında yer alalım.

Değerli Kardeşlerim!

Bu mübarek günde, bu mübarek mekânda bizler Rabbimize niyazda bulunalım: Allah’ım! Gazze’de, anavatanımız Türkiye’de ve birçok İslam beldesinde şehit olan kardeşlerimize rahmet eyle. Allah’ım! Kalplerimizi birleştir. Mescid-i Aksâ ile olan gönül bağımızı hiçbir zaman koparma. Birbirimize olan güvenimizi, sevgimizi, inancımızı daima diri tut!

Allah’ım! Bize basiret, feraset, hikmet nasip eyle! Bizi haksızlığa, hukuksuzluğa ve vicdansızlığa karşı suskun kalanlardan eyleme!

Allah’ım! Mescid-i Aksa’yı ve civarını işgale yeltenenlere fırsat verme! Filistinli kardeşlerimize içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle!

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI

DANIŞMA KURULU

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu