Batı Trakya Haber

“Bize Yapılan Zulmü Yakından Görmeleri İçin Avrupalıları Bölgemize Davet Ediyoruz”

Başbakan Miçotakis’in Batı Trakya ziyareti Azınlıkta hayal kırıklığı yaşattı. DEB Partisi de bu ziyarete sessiz kalmadı ve bir açıklama yayınladı.

Başbakan Miçotakis’in Batı Trakya ziyareti Azınlıkta hayal kırıklığı yaşattı. DEB Partisi de bu ziyarete sessiz kalmadı ve bir açıklama yayınladı.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ilk ve tek siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in neredeyse Bakanlar Kurulu’nun tamamıyla birlikte iki günlük Batı Trakya ziyaretini değerlendiren bir açıklama yayınladı.

DEB Partisi açıklamasında, “Birlikte barış içinde bir yaşamı’’ başardıkları için gurur duyduklarını ifade eden Başbakan Miçotakis’in, bunca ayrımcılığa, bunca hakların elinden alınmasına rağmen, bu barışın ana mimarının bizatihi azınlığın kendisi olduğunu gözden kaçırmış olmasını hayretle karşıladık. Ayrıca, Biz de Başbakan gibi Avrupalıları bölgemize bize yapılan zulmü yakından görmeleri için davet ediyoruz.” İfadelerine yer veriyor.

DEB Partisinin açıklaması şu şekilde:

BAŞBAKAN BİZLERİ ZİYARET ETMİŞ…

“Başbakan Kiryakos Miçotakis Batı Trakya’ya gerçekleştirdiği iki günlük ziyaret programı kapsamında Gümülcine’de halka seslendi. Başbakan konuşmasında Batı Trakya Türk Azınlığı’nın mevcut sorunları ile ilgili elle tutulur hiçbir ifade kullanmaması, gerçeklerle yüzleşmekten kaçınması ve azınlığın durumu ile ilgili pembe tablo çizerek hem bizleri hem de dünya kamuoyunu yanıltmaya çalışması bizim açımızdan kabul edilir bir durum değildir. “Birlikte barış içinde bir yaşamı’’ başardıkları için gurur duyduklarını ifade eden Başbakan Miçotakis’in, bunca ayrımcılığa, bunca hakların elinden alınmasına rağmen, bu barışın ana mimarının bizatihi azınlığın kendisi olduğunu gözden kaçırmış olmasını hayretle karşıladık.

Batı Trakya Türk Müslüman Azınlığı’nın Yunan ve Avrupa bayrağı altında uyum içinde yaşamakla ilgili bir sıkıntısı yok. Gösterdiği bu büyük sabrın karşılığını alamamakla, onca sorunun görmezlikten gelinmesi ve muhatap alınmaması ile ilgili sorunları var. Biz de Başbakan gibi Avrupalıları bölgemize bize yapılan zulmü yakından görmeleri için davet ediyoruz.”

DEB Partisi

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu