Yunanistan Haber

“Belharra, Rafale ve Viper’li Yunanistan İçin Kıbrıs Çok Uzakta Değil”

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias’tan ilginç açıklama: “Belharra, Rafale ve Viper’li Yunanistan için Kıbrıs çok uzakta değil.”

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias’tan ilginç açıklama: “Belharra, Rafale ve Viper’li Yunanistan için Kıbrıs çok uzakta değil.”

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ile birlikte Güney Kıbrıs’ın 63. Bağımsızlık Yıldönümü nedeniyle yapılan törenlere katıldı.

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 63. Bağımsızlık Yıldönümü nedeniyle Lefkoşa’da düzenlenen askeri geçit töreni sonrasında açıklama yapan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias şunları söyledi:

“Kıbrıs (Güney) Doğu Akdeniz’de istikrar ve refah feneri olarak kalacaktır, bunu sağlamak bizim sürekli arzumuzdur. Yunanistan, Yunanistan Cumhuriyeti, bu büyük çabada Kıbrıslı (Güney) kardeşlerimizi destekleme kararlılığını sürdürmektedir.

Burada Lefkoşa’dan şunu söylemek istiyorum ki Belharra, Rafale ve Viper’li (Savaş uçakları) Yunanistan için Kıbrıs çok uzakta değil.

Bayanlar ve baylar, gerçek bağımsızlık, Avrupa müktesebatı, demokrasi, insan hakları, sınırlara saygı ve Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Deniz Hukuku anlaşmaları çerçevesinde ulusun hak ve isteklerini korumaya yönelik sürekli bir bağlılıktır.

Büyükadanın (Kıbrıs adası) yeniden birleştirme çabasına olan bağlılığı paylaşıyorlar. Tüm bölgenin daha aydınlık, daha huzurlu, daha istikrarlı bir geleceği için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kapsayıcı bölgenin tüm ülkeleriyle bu taahhütte kararlı ve yol arkadaşlarıyız. En üst ve temel koşulla: Bize eşlik eden tüm ülkelerin, yukarıda bahsettiğim ilkeleri birlikte imzalamaya istekli olmalarıdır.

Kıbrıs’ın (Güney) bağımsızlığının yıl dönümünü saygıyla anıyoruz. Kıbrıs (Güney) Helenizminin, bağımsız Avrupa Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti’nin kurulmasına yol açan fedakarlıklarını hafızamıza geri getiriyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu