Batı Trakya Haber

“Bayramlarımız Birlik ve Beraberliğin Artmasına Vesile Olmaktadır”

“Bayramlarımız kardeşliğimizin yenilenmesine, dayanışmamızın sağlamlaşmasına, sevgi, birlik ve beraberliğin artmasına vesile olmaktadır.”

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Müftü İbrahim Şerif mesajında, “Bayramlarımız kardeşliğimizin yenilenmesine, dayanışmamızın sağlamlaşmasına, sevgi, birlik ve beraberliğin artmasına vesile olmaktadır.” İfadelerini kullanıyor.

KURBAN BAYRAMI MESAJI

“Değerli Kardeşlerim,

Önümüzdeki 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü Mübarek Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.

Bilindiği gibi bayram, sevinç ve neşe günü demektir. Öteden beri her milletin birçok millî günleri, millî bayramları vardır. Bu bayramlarda tarihî hatıralar canlandırılır. Bayramların kişiler ve toplumlar üzerinde her zaman olumlu etkileri vardır. Millî bayramlar millî şuuru geliştirdiği gibi, dinî bayramlar da dinî şuurun gelişmesine sebep olmaktadır.

Tarih boyunca milletlerin dinî bayramları hep olagelmiştir. Biz Müslümanlar açısından, Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği zaman Medine halkının batıl inançlarla dolu bayramları vardı. Peygamberimiz (s.a.v.) bu bayramları kaldırarak bunlara mukabil Müslümanların iki dinî bayramları olduğunu bildirmişlerdir.

Kurban Bayramına Hacılar Bayramı da denir. İslâm’ın beş şartından biri olan hac ibadeti de aynı günlerde yapılmaktadır. İslâm’a inanan insanlar ilâhî vecd ile Kâbe-i Muazzama’nın etrafında tavaf ederek, Cenab-ı Hakk’a hamd-ü senada bulunarak hac farizasını yerine getirirler.

Mekke’nin dışındaki Müslümanlar da camilerde toplanarak bayram namazlarını kılarlar, Allah’a yalvarırlar. Kurbanlarını keserek, hacıların Mekke’de yaptıkları duaları bulundukları yerlerde yaparlar.

Değerli Kardeşlerim,

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in emrine, Hz. İbrahim (a.s.)’ın ve Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in sünnetine uyarak, Allah rızası için kurban kesmekteyiz. Böylece yaptığımız ibadetler, topluca kıldığımız bayram namazları bizleri Allah’a kullukta ve kardeşlikte birleştirmektedir. Aramızdaki manevî bağı, birlik ve beraberliği, sevgi ve saygıyı perçinlemektedir. Başta ana-babamızı, sonra akraba ve komşularımızı ziyaret etmek, dinî duygu ve neşelerine katılmak, gerekirse onlara yardım elini uzatmak; aile, akraba ve komşuluk ilişkilerini kuvvetlendirmektir.

Bunun içindir ki, dinî günlerimiz ve bayramlarımız kardeşliğimizin yenilenmesine, dayanışmamızın sağlamlaşmasına, sevgi, birlik ve beraberliğin artmasına vesile olmaktadır.

Üzülerek belirtmeliyim ki bu yıl da bütün dünyayı adeta esaret altına alan korona virüs (Covid-19) salgını ve son günlerde tüm dünyada ve ülkemizde ortaya çıkan varyantları da aynen ilk günlerdeki gibi ölümcül olmamakla beraber çok hızlı bir biçimde yayılmaktadır. Bu nedenle dindaşlarımızın çok dikkatli olmaları ve tedbirlere harfiyen uymaları gerekmektedir. Bu tedbirler çerçevesinde geçmiş yıllarda olduğu gibi bu bayram günlerini de coşkulu bir şekilde kutlayamayacağız. Önlemlere ve kendi tedbirlerimize dikkat ederek, sevincimizi paylaşarak bayram günlerimizi değerlendirmeliyiz. Temennimiz ve duamız bu yıl da yapamadıklarımızı inşallah gelecek yıllardaki bayramlarda bulaşıcı hastalıklardan kurtulmuş olarak yapabilmektir.

Kıymetli Kardeşlerim,

Kurban Bayramı’na has olmak üzere farz namazlarımızın ardından getirdiğimiz tekbirler vardır. Bu tekbirlere “Teşrik Tekbirleri” denir. Arefe günü sabah namazında başlayıp Bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla sona eren Teşrik tekbirlerini getirmek vaciptir. Bu vesileyle farz namazlarımızdan sonra bu tekbirleri getirmeyi unutmayalım.

Cenab-ı Allah’tan bulaşıcı ve benzeri hastalıklardan tüm insanların kurtulmasını niyaz ediyorum. Coşkulu ve birbirimizle kucaklaşacağımız bayramlara erişebilme temennisiyle bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”

İbrahim ŞERİF

Gümülcine S. Müftüsü

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu