Batı Trakya Haber

Batı Trakyalı Soydaşlar Cumhuriyet’e Gümülcine’de Sahip Çıktı!

Cumhuriyet Bayramı’nda soydaşlar Gümülcine Başkonsolosluk bahçesine sığmadı!

Cumhuriyet Bayramı’nda soydaşlar Gümülcine Başkonsolosluk bahçesine sığmadı!

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıl dönümü Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nun bahçesinde gerçeklesen törenle kutlandı. Kutlamaya soydaşların ilgisi yoğun olurken bahçenin küçük olması nedeniyle kalabalık bahöeye sığmadı.

Kutlamaya katılan misafirleri, Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve eşi Aslı Ömeroğlu ve Başkonsolosluk görevlileri bahçeye girişte kapıda karşıladı. Gümülcine Başkonsolosluğu ilk kez Ay Yıldızlı bayraklar ve kırmızı beyaz balonlarla süslenmiş bir şekilde misafirlerini karşıladı.

Daha önce T.C. Başkonsolosluğu tarafından proğramlanan ve 28 Ekim tarihinde Gümülcine’nin seçkin otellerin birinde kutlanması planlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, otelde çalışan garsonların ve otel sahibinin tehdit telefonları alması sonucu iptal edilmsinin ardından T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu bahçesinde düzenlenen törene İskeçe, Gümülcine ve Meriç-Dedeağaç ilinden Batı Trakyalı soydaşların katılımı belki de son yılların en yoğun katılımı olarak tarihe geçecek.

Başkonsolosluk bahçesinde  gerçekleşen törene Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, başta olmak üzere İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, SİRİZA partisi Milletvekili Hüseyin Zeybek, sadece cesaretle Şapçı- Maronya Belediye Başkanı Dinos Haritopulos’un katıldığı bu önemli güne, Batı Trakya Türk Azınlığın oylarının büyük bir bölümünü alan ve aldığı oylardan sonra Batı Trakya’da Türk Azınlığa karşı aşırılık yanlısı ırkçı milliyetçilik duygularını yıllar sonra dışarı vuran Yeni Demokrasi Partisi’nin Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios’un son döneme katılmadığı ve bu duygusunu kamufle etmek üzere azınlıktan yanına aldığı ve istediği gibi yönlendirdiği temsilcilerinin katılımı haricinde,  ne kilise temsilcisi ne de Yunanistan Emniyet Teşkilatı ve ordu temsilcilerinin katılmaması dikkat çekti.

Başkonsolosluk bahçesinde düzenlenen törende İstiklal Marşı’nın ardından Bayan Konsolos Neslihan Altay, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Yüzyılı” nı inşa etmekte kararlıyız”

blank

“Aziz Milletim…

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Bugün, hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümüne kavuşmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Ülkemizin 81 vilayetindeki her bir insanımızın ve dünyanın dört bir köşesindeki milyonlarca vatandaşımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

Yurt dışındaki temsilciliklerimizde bayram sevincimize ortak olan dostlarımıza da şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte İstiklal Harbimizi zaferle taçlandıran kahramanlarımızı, Büyük Millet Meclisi’nin vatanperver üyelerini rahmetle yâd ediyorum.

Bağımsızlığımız uğrunda bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Bundan 99 yıl önce ağır bedeller ödeyerek, gerçekten çok zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni “muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak” için kesintisiz bir mücadele içindeyiz.

Son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz demokrasi ve kalkınma devrimleriyle, sadece milli iradenin önündeki engelleri değil, Cumhurla Cumhuriyet arasında örülen kalın duvarları da ortadan kaldırdık.

Türkiye’yi, demokrasisi örnek alınan, ekonomisi göz dolduran, diplomasisi ilgiyle takip edilen, milli birlik ve kardeşliğini her türlü sabotaja rağmen en güçlü şekilde muhafaza eden bir ülke konumuna getirdik.

Bir asır önce istiklal mücadelesi mazlum halklara ilham veren Türkiye’nin, bugün de gözlerin ve kalplerin hayırlı menzili içinde olduğu bir gerçektir.

Küresel belirsizliklerin arttığı bir dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, tüm kesimler tarafından takdirle karşılanıyor.

Suriye’deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya-Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına kadar girişimci ve insani dış politikamızla çevremizde bir barış ve refah kuşağı oluşturmaya çalışıyoruz.

Milli gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke olarak, nerede bir mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi varsa, kökenine, inancına, farklılıklarına bakmadan imdadına koşuyoruz.

Küresel ölçekte ülkemizin itibarını ve ağırlığını artırırken, içeride de yatırım ve kalkınma hamlelerimize aralıksız bir şekilde devam ediyoruz.

Karadeniz’de keşfini yaptığımız ve evlerimize taşımak için gece gündüz çalıştığımız doğalgaz, enerji kulvarında önümüzde yeni ufuklar açtı.

Savunma sanayii alanında kendi ürünlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve bunları ihraç eden bir kapasiteye ulaştık.

Tarımdan turizme, ulaştırmadan eğitim ve sağlığa her alanda kendimizle yarışıyor, başarı çıtamızı sürekli yukarı taşıyoruz.

Birkaç gün önce yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın ev ve arsa ihtiyacını giderecek tarihimizin en büyük sosyal konut projesinin temelini attık.

29 Ekim’de de ülkemizin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili olan TOGG’un bandtan indirilme törenini gerçekleştiriyoruz.

Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye rağmen, bir satranç ustası hassasiyetiyle, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz.

Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmet altyapısı üzerinde “Türkiye Yüzyılı” nı inşa etmekte kararlıyız.

Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.

Bu düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.

Şehitlerimizin ruhları şad olsun!

Cumhuriyetimizin 99’uncu yıldönümü kutlu olsun!

Kalın sağlıcakla…”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu