Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da Türk Kültürü Yaşatılarak Nesilden Nesile Aktarılıyor

“İskeçe Kültür – Sanat Şenliği”nin ikincisi İskeçe’nin dağlık kolu bölgesinde yoğun bir katılımla Şahin’de gerçekleştirildi.

“İskeçe Kültür – Sanat Şenliği”nin ikincisi İskeçe’nin dağlık kolu bölgesinde yoğun bir katılımla Şahin’de gerçekleştirildi.

İskeçe Türk Birliği’nin organize ettiği “İskeçe Kültür – Sanat Şenlikleri”nin ikincisi Şahin’de gerçekleştirildi. 23 Haziran 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen etkinlik, Şahin Kermes Alanında yapıldı. İskeçe Türk Birliği, Şahin Eğitim ve Kültür Derneği ile Şahin Vakıf İdaresi tarafından düzenlenen etkinliğe çok sayıda soydaş katıldı.

Şahin’deki etkinliğin sunuculuğunu İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan yaptı. Etkinlikte, İTB bünyesindeki Şahin, Ketenlik, Mustafçova, Demircik, Elmalı, Gökçepınar, Paşevik, Dolaphan ve Gökçeler Biçki – Dikiş – Nakış ve El Sanatları Kurslarının yıl sonu sergileri gerçekleştirildi. Ayrıca, İTB ekipleri gösteriler sundu.

Şahin köyünde yapılan “Kültür – Sanat Şenliği”ne Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nu temsilen Konsolos Neslihan Altay, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin, İskeçe Müftü Yardımcısı Fatma İmam, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı ve ev sahibi kurumlar olarak İskeçe Türk Birliği Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Şahin Vakıf İdaresi Başkanı Sami Palikar ve Şahin Derneği Asbaşkanı Eyüp Aguş katıldı.

Serginin açılış kurdelesini kurum ve kuruluş başkanları hep birlikte kesti. Daha sonra ise sergiler gezilerek, kurs öğretmenlerinden el emeği eserler hakkında bilgi alındı.

blank

Şahin’de yapılan “Kültür – Sanat Şenliği”nin açılış konuşmasını İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptı. İTB Başkanı Ahmetoğlu konuşmasında Kırköy’den sonra, ikinci etkinliğin Şahin’de gerçekleştirildiğini ve buradaki etkinliğin de Şahin derneği ve Şahin vakıf yönetimi ile ortaklaşa yapıldığını söyledi. Tüm katılımcılara ve özellikle anavatan Türkiye Cumhuriyeti temsilcisi konsolos Neslihan Altay’a katılımlarından dolayı teşekkür eden Ozan Ahmetoğlu, organizasyonda emeği geçenleri tebrik etti. İTB kurslarının kadınlara el becerisi kazandırmanın ötesinde Batı Trakya’daki Türk kültürünü yaşattığını, güzelliğini ve inceliğini bu tür etkinliklerle yansıttığını ve gelecek nesillere aktardığını vurguladı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu bu güzellikleri yaşatmaya devam edeceklerini ifade etti.

Organizasyonda yer alan Şahin Vakıf İdaresi Başkanı Sami Palikar ile Şahin Eğitim ve Kültür Derneği’nin Asbaşkanı Eyüp Aguş da konuşmalarında İskeçe Türk Birliği ile birlikte ortak bir etkinliğe imza atmaktan ve şenliğe ev sahibi yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, katılımcılara teşekkür etti.

İskeçe Müftü Yardımcısı Fatma İmam da, müftü Ahmet Mete’nin selamlarını ileterek başladığı konuşmasında “Müftümüz burada olmasa bile kalben bizim yanımızdadır. Her zaman bu tür etkinlikleri destekliyor ve ilgi gösteriyor.” dedi. Organizasyonun son derece başarılı olduğunu söyleyen müftü yardımcısı Fatma İmam, emeği geçen herkesi tebrik etti. Fatma İmam, bu tür etkinliklerin önemini dile getirerek devam ettirilmesini temenni ettiğini kaydetti.

Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin de yaptığı konuşmada etkinliğe olan katılımın yüksek olmasından ve katılımcıların çoğunluğunun kadınlardan meydana gelmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. sergide gördüğü tüm ürünleri, eserlerin ve renklerin kendisine çok tanıdık olduğunu anlatan Delihüseyin, “Bunlar bizim kültürümüzü yansıtan renkler, ürünler. Hepsi birbirinden güzel. Emeği geçenleri kutluyorum. Ve bu geleneklerin yaşatılmasına vesile olanlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı da konuşmasında Şahin’de böyle bir etkinliğe katılmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. İskeçe Türk Birliği ve diğer kurumları organizasyondan dolayı tebrik eden Baltacı, güzellikleri, gelenekleri ve kültürü yaşatmanın önemine ve aynı zamanda güzelliğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunu temsilen etkinliğe katılan Konsolos Neslihan Altay, organizatör kurumlar olan İskeçe Türk Birliği, Şahin Eğitim ve Kültür Derneği ile Şahin Vakıf İdaresi’ni tebrik etti. İskeçe Türk Birliği tarafından organize edilen “İskeçe Kültür – Sanat Şenlikleri”nin ikincisine katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. kursların sergilerini büyük  bir beğeniyle gezdiğini vurgulayan Neslihan Altay, “Kültürel zenginliğimizin yansıtıldığı kapsamlı organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu güzellikleri ve bu mirası yaşatmak çok güzel ve çok anlamlı.” dedi.

Etkinlikte üç yıllık süreci tamamlayan kursiyerlere katılım belgeleri takdim edildi. Ayrıca kurs öğretmenleri tarafından etkinliğe katılan kurum ve kuruluş başkanları ve temsilcilerine hediye takdim edildi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Asbaşkan Sevil Şerifoğlu ve Genel Sekreter İsmet Tüccar ise ortak organizasyona katkılarından dolayı Şahin Derneği Asbaşkanı Eyüp Aguş, Şahin Vakıf İdaresi Başkanı Sami Palikar ve Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin’e teşekkür plaketi verdi.

Etkinlikte İTB ve Şahin Derneği’nin Şahin’deki Müzik Kursu öğrencilerinin seslendirdiği şarkılar konuklardan büyük beğeni topladı. Gösterinin devam ettiği sırada başlayan şiddetli yağmur nedeniyle İTB Halk Oyunları Ekipleri ile İTB Türk Sanat Müziği Korosu gösterilerini yapamadı.

Bu arada İskeçe Türk Birliği tarafından Şahin Eğitim ve Kültür Derneği kütüphanesi için dernek yöneticisi Gülcan Mümin’e iki koli kitap bağışlandı.

blank

blank

blank

blank

blank

 

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu