Yunanistan Haber

Batı Balkanlar’da Enerji Konularında Ortak Eylem Anlaşması İmzaladılar

Yunanistan ve ABD, Batı Balkanlar'da enerji konularında ortak eylemlerin çerçevesini belirleyen Mutabakat Zaptı'nı imzalayarak enerji iş birliğini ve güvenliğini güçlendirmeye yönelik bir adım attı.

Yunanistan ve ABD, Batı Balkanlar’da enerji konularında ortak eylemlerin çerçevesini belirleyen Mutabakat Zaptı’nı imzalayarak enerji iş birliğini ve güvenliğini güçlendirmeye yönelik bir adım attı.

Mutabakat Zaptı, Yunanistan-ABD Stratejik Diyalogunu teşvik etmeyi amaçlıyor ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile USAID arasındaki işbirliğinin bir parçası.

Mutabakat Zaptı Yunanistan tarafından, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Dış İlişkiler Genel Sekreteri Mera Mirogianni ile Çevre ve Enerji Bakanlığı Enerji ve Maden Hammaddeleri Genel Sekreteri Aristotelis Aivaliotis tarafından imzalandı. ABD tarafından, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) Avrupa ve Avrasya Ofisi adına Büyükelçi Erin Elizabeth McKee imza attı.

Törenin başlangıcında bayan Mirogianni, Şubat 2023’te Yunanistan-ABD 4. Stratejik İşbirliği Toplantısı’nda da tartışıldığı üzere, Yunanistan’ın önemli bir rol oynadığı Batı Balkanlar bölgesinde bölgesel entegrasyonun ve güvenliğin desteklenmesinde enerji işbirliğinin kilit bir faktör olarak öneminin altını çizdi. Genel Sekreter Mirogianni, bu Mutabakat Zaptı’nın, Yunanistan’ın komşularıyla daha verimli, sürdürülebilir ve birbirine bağlı bir elektrik piyasasının oluşturulmasını kolaylaştıracağını, böylece sınır ötesi işlemleri, fiyat yakınsamasını ve şebeke istikrarını güçlendireceğini vurguladı.

Çevre ve Enerji Bakanlığı Enerji ve Maden Hammaddeleri Genel Sekreteri Aristotelis Aivaliotis ise, 2003 Selanik Konferansı’nın bir dönüm noktası olarak Yunanistan’ın Batı Balkanlar’da Avrupa perspektifine bağlılığına değindi. Genel Sekreter Aivaliotis, Mutabakat Zaptı’nın bölgedeki ekonomik büyümeye ve istikrara katkıda bulunarak elektrik piyasalarının birleşmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Amerikan tarafı ise, bu Mutabakat Zaptı’nın, bölgedeki elektrik piyasalarının entegrasyonunu ve enerji güvenliğini teşvik etmek amacıyla Yunanistan ve Batı Balkanlar’daki enerji operatörleri arasındaki işbirliğini güçlendireceğini vurguladı.

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu