Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Başkan Habipoğlu’ndan Stilyanidis’in Açıklamalarına Tepki

"Stilyanidis, DEB Partisi hakkında asılsız ithamlarda bulunmak suretiyle bir kez daha toplumumuzla ilgili hezeyanlarını dile getirmiştir."

Rodop Milletvekili Stilyanidis’in, DEB) Partisi’nin 9 Haziran Pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılmasına ilişkin yaptığı açıklamalarına ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’ndan tepki geldi.

Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis, Parapolitika radyosuna verdiği röportajda Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin 9 Haziran Pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılmasına değindi.

Stilyanidis, DEB Partisi’nin AP seçimlerine katılmasının yeni bir durum olmadığını ancak yeni özelliklere sahip olduğunu belirterek, Müslüman azınlığı araçsallaştırmaya yönelik girişimlerin Türkiye’nin yerleşik bir politikası olduğunu, böylelikle asıl amacın Lozan Antlaşması’ndan doğan hakların korunması ve düzgün bir şekilde uygulanması değil fakat kendi dış politika çıkarları doğrultusunda antlaşmanın istismar edilmesi olduğunu iddia etti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu: “Bölgemizin milletvekili Stilyanidis, röportajında toplumumuzun yegane siyasi partisi olan DEB Partisi hakkında asılsız ithamlarda bulunmak suretiyle bir kez daha toplumumuzla ilgili hezeyanlarını dile getirmiştir.

Stilyanidis’ın anavatanımızın toplumumuzun Lozan Antlaşması ile garanti altına alınan eğitim ve dini özerkliği ile haklarını gözeten meşru politikasını toplumumuzu araçsallaştırmaya yönelik girişimler olarak göstermeye çalışması abesle iştigaldir.

Stilyanidis’in gerçeklerle bağdaşmayan sözlerinin son dönemdeki üst düzey görüşmeler sonrası ülkemiz ve anavatanımız arasında ivme kazanan pozitif gündeme ve diyalog çabalarına fayda sağlamadığı aşikardır.

Rakamlarla da sabit olan gerçek, DEB Partisi’nin toplumumuzun sesi olarak katıldığı 2014 ve 2019 yıllarında katıldığı AP seçimlerinde Rodop ve İskeçe illerinde en çok oyu alarak birinci parti olmasıdır.

Batı Trakya Türk toplumu olarak 2024 AP seçimlerinde de oyumuzu yine DEB Partisi’ne vererek ülkemizde ve Avrupa’da varlığımızı daha güçlü bir şekilde hissettirecek, sorunlarımızı gür şekilde duyuracağız.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu