Avrupa | Balkanlar

Balkanlar’daki Gelişmeleri Görüştüler

Batı Trakya, Mübadele, Türkiye-Yunanistan ilişkileri ile ilgili çeşitli konu başlıklarında Akif Çağatay Kılıç’a dosya hazırlayıp sundular.

Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyon Federasyonlarınca Ankara’da Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Baş Danışmanı Akif Çağatay Kılıç, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve milletvekilleri ile görüşerek Balkanlar’daki gelişmelere dair görüş alışverişinde bulundu.

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyon Federasyonları Batı Trakya, Mübadele, Türkiye – Yunanistan ilişkileri ile ilgili çeşitli konu başlıklarında Akif Çağatay Kılıç’a dosya hazırlayıp sundu.

blank

Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova, Gagavuz’ya ile çeşitli konular görüşmelerde ele alındı. Ayrıca 7 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Atina‘da 2 ülke arasındaki sorunların çözümü noktasında yapılacak olan görüşme heyetine Mübadelenin 100. Yıldönümü vesilesiyle Federasyon olarak heyette olma taleplerini iletti.

blank

Ziyaret sonrası Türkiye Selanik Başkonsolosluğu Mustafa Kemal Atatürk’ün evinden alınan toprak ve bayrak Akif Çağatay Kılıç’a hediye edildi. Toplantı sonrası Dışişleri Bakanlığını da ziyaret eden kafile burada Balkanlarla ilgili görüş ve önerilerde bulundu. Ayrıca TBMM’yi de ziyaret eden kafile burada AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Ersan Aksu, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, MHP Samsun Milletvekili Prof.Dr. İlyas Topsakal, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Akgün’ü de ziyaret ederek yeni yasama döneminde başarılar diledi.

Balkan STK heyeti daha sonra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile İYİ Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede Türkiye’deki siyasi durum, yaklaşan yerel yönetim seçimleri, mübadele ve Balkanlar üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile KKTC programı dolayısıyla planlı görüşme yapılamadı.

blank

Ziyaretlere Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Meriç, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Vatansever, Ege Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Kocaman, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Balkan Göçmenleri ve Mülteci Derneği Federasyonu Başkanı Abdurrahim Nursoy, Karadeniz Rumeli Derneği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri ve delegeler katıldı.

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu