Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Asafoğlu: “EFA Sayesinde Haksızlıkları Tüm Avrupa’ya Duyurabiliyoruz“

"EFA sayesinde Türk Azınlığın maruz kaldığı haksızlıkları tüm Avrupa’ya duyurabiliyoruz.“

DEB Partisi ile EFA Gümülcine’de ortak bir etkinlik düzenledi.

Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) Gümülcine’de “Herkes İçin Demokrasi: Avrupa Vatandaşları İnisiyatifi ile azınlık haklarının korunması” başlıklı etkinlik düzenlendi.

Etkinlik DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu’nun konuşmasıyla başladı. DEB Partisi olarak Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılacaklarını belirten Asafoğlu, 2014 ve 2019 yılındaki AP seçimlerinde toplum olarak kenetlenerek iyi bir sonuç elde ettiklerini belirtti. Asafoğlu, Yunanistan’da seçim yasasına getirilen yüzde 3’lük ülke barajı uygulamasını aşamadıklarını ifade etti.

Başkan Asafoğlu yaptığı konuşmada, “hem vatandaşlık hem de Azınlık haklarından bizi mahkum bırakan Yunanistan’a karşı daha güçlü mücadele vermek için bireysel mücadeleden kurumsal mücadeleye geçme kararı alan kurucu başkanımız, liderimiz, rahmetli doktor Sadık Ahmet ve dava arkadaşlarının ne kadar haklı bir yol izlediklerini ve iş yaptıklarını bir kez daha görüyoruz.“ İfadelerini kullandı.

DEB’in kurulma amacının Batı Trakya Türk Azınlığının karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak olduğunu, DEB‘in EFA’ya üye olmakla mücadele alanını genişlettiğini dile getiren Başkan Asafoğlu, “EFA’nın bizim adımıza Avrupa Parlamentosu‘nda soru sorup Yunanistan’ı köşeye sıkıştırma konusunda katkıları çok büyüktür. EFA sayesinde Türk Azınlığın maruz kaldığı haksızlıkları tüm Avrupa’ya duyurabiliyoruz.“ Dedi.

Başkan Asafoğlu, bugüne kadar mücadelelerini yasalar çerçevesinde demokratik yollarla sürdürdüklerini vurgulayarak, DEB partisinin 2014 ve 2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gümülcine ve İskeçe’de birinci gelmesinin Yunanistan’a demokratik bir tepki olduğu değerlendirmesinde bulundu.

blankAsafoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Ama Yunanistan siyaseten bunu doğru okuyamadı ve siyasi analizini maalesef doğru yapamadı ya da yapmak istemedi. Oysa kenetlenerek DEB partisine destek veren insanlar oylarıyla şunu haykırdılar; ’Biz buradayız. DEB’in sesine kulak ver. DEB benim partim ve davam. Onun sesi ve feryadı benim haykırışım. DEB’i muhatap al ve dinle. Beni dinlemiş ve anlamış olursun.’ Bu ülkenin sadık vatandaşları olarak bizler bu zulmü hak etmiyoruz. Bizleri sosyolojik, ekonomik ve kültürel olarak daha fazla ezmek, asimile etmek için Yunanistan harcadığı enerjinin yarısını bizi anlamak için harcasaydı bugün ülkesini seven çok daha mutlu bir toplum olurduk. İşte şimdi zaman ayağa kalkıp bir başarı öyküsü daha yazma zamanıdır. Şimdi Yunanistan’a yeter diye haykırma zamanıdır.”

Gümülcine’deki etkinliğe katılan EFA Başkanı Lorena Lopez, Avrupa Hür İttifakı 2024 Avrupa Parlamentosu seçimleri liste başı adayı Alman siyasetçi Maylis Rosberg ve DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Koray Bağdatlı da birer konuşma yaptı.

Gümülcine’deki etkinliğe, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Yeni Sol Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, Türk Azınlık kurum ve kuruluş temsilcileri ve soydaşlar katıldı.

blank

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu