Yunanistan Haber

ABD Yunanistan’da Adalara Askeri Üsler Kurmak İstiyor

Yunanistan adalarında Amerikan üslerinin kurulmasına ilişkin değişiklik tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nde görüşülerek oylandı.

Yunanistan adalarında Amerikan üslerinin kurulmasına ilişkin değişiklik tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nde görüşülerek oylandı.

Yunanistan’daki Amerikan askeri varlığının, adalara özel vurgu yapılarak genişletilmesi için var olan olasılıkların araştırılması, Temsilciler Meclisi tarafından savunma bütçesi tasarısında (NDAA) oylanan bir değişiklikle sağlanacak.

Değişiklik özellikle, Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı’ndan ilgili kongre komitelerine ABD ile Yunanistan arasındaki güvenlik ilişkisi hakkında ortak bir rapor sunmalarını talep ediyor.

Senato zaten kendi tasarısı lehinde oy kullandı ve şimdi iki yasama organı, Başkan Joe Biden’a gönderilecek nihai metni şekillendirmek için müzakerelerde bulunuyor.

Raporda şu değişiklikler bulunuyor:

– Yunanistan Cumhuriyeti’nde, özellikle Yunan adalarında ek üsler veya genişletilmiş bir ABD askeri varlığı olasılığının analizi.

– 14 Ekim 2023’te imzalanan güncellenmiş ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması (MDCA) kapsamında ABD’ye verilen üs haklarının açıklaması.

– MDCA’da yer alan üslerdeki ABD faaliyetlerinin ve yatırımlarının açıklaması.

– 2021 tarihli ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası İşbirliği Rejimi gerekliliklerine göre güvenlik alanındaki işbirliği durumunun değerlendirilmesi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu