Batı Trakya Haber

ABD Kuzeyin SUDA’sı Dedeağaç’ta, Yunanistan İse New York’ta “Türk Evi”ne Karşı Hamle Yapıyor

ABD, Dedeağaç limanının büyük savaş gemilerini barındırabilecek şekilde genişletilmesi planlarını Yunan yetkililere ilettikleri ileri sürüldü.

ABD ile Yunanistan Türkiye’ye karşı hamlelerini ard arda sıralamaya devam ediyor.

Yunanistan’da Haftalık Real News gazetesi, Miçotakis hükümetinin, ABD’nin New York kentinde Türkiye’ye karşı bir propaganda birimi olarak faaliyet gösterecek “Merkezi İletişim İdaresi”ni kurmayı kararlaştırdığını ileri sürüyor.

Türkiye’nin New York’ta bulunan “Türk Evi”ne karşı bir hamle olarak kurulması planlanan ve deneyimli diplomatlardan oluşacak olan bu birimin başına ABD’nin New York kentindeki eski Yunan konsolosu Kontantinos Kutras’ın önerildiğini yazdı. Haberde, “Hedef, Türkiye’nin iletişim alanındaki her iddiasına cevap vermek” ifadesini kullandı.

Öte yandan Kathimerini gazetesi de ABD’nin lojistik amaçlı kullanılan Dedeağaç limanını adeta yeni bir deniz üssüne dönüştürmeyi hedeflediğini yazdı. Böylece limanda yapılacak genişleme çalışmaları sonucunda Amerikan muhrip gemileri Dedeağaç limanına rahatlıkla demirleyebilecek.

ABD, son yıllarda Balkanlar ile Avrupa’ya silah ve personel sevkiyatı için kullandığı Dedeağaç (Aleksandrupolis) limanını, adeta yeni bir askeri deniz üssüne dönüştürmeyi planlıyor.

Hedef, özelleştirme süreci başlatılan Dedeağaç limanı ile ilgili ihaleyi, Amerikan şirketlerinin kazanması ve limanın ABD Deniz Kuvvetleri’nin “çelik yumruğu” olarak da bilinen “Arleigh Burke” sınıfı muhrip gemiler (destroyer) ile benzer büyüklükteki savaş gemilerinin yanaşabilecekleri şekilde genişletilmesi. Yunan Kathimerini gazetesi, ABD’nin, başta yüksek rütbeli askerler olmak üzere çeşitli vesilelerle, Dedeağaç limanının büyük savaş gemilerini barındırabilecek şekilde genişletilmesi planlarını Yunan yetkililere ilettiklerini yazdı.

“Arleigh Burke” sınıfı destroyerler, ABD’nin Girit adasındaki Suda üssüne yanaşabiliyorlar. Bu planın gerçekleştirilmesi halinde çeşitli tipte savaş gemileri, Dedeağaç limanını da kullanabilecek. Yunanistan, geçen yıl ABD ile imzaladığı yeni savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde, Türkiye’den sadece 40 kilometre mesafedeki Dedeağaç’ta, 156’ncı Motorize Topçu Taburu’nun barındığı “Giannuli” kışlasını üs olarak tahsis etti. “Giannuli” kışlasında, Balkanlar ve Avrupa ülkelerine gitmek üzere Dedeağaç’a gelen Amerikan askerlerinin konaklayabilmeleri için 300-400 kişi kapasiteli tesisler inşa ediliyor.

Kathimerini, haberinde ayrıca Amerikalıların, Girit’teki Suda Üssü’nün (deniz ve hava üssü) büyük insansız hava araçları (İHA) ve F-35 tipi savaş uçaklarının konuşlanabilmelerini sağlayacak şekilde, yeni tesis inşası ile de yakından ilgilendiklerini kaydetti. İki ülke arasındaki savunma işbirliği anlaşması, Suda Üssü’nün genişletilmesini de öngörüyor. Gazete, ABD’nin ilgilendiği bir diğer konunun ise, Rus savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini daha iyi izleyebilmesi için Ege’de “Denizcilik alan bilinci” (Maritime Awareness Domain) radarları yerleştirmek olduğunu da belirtti.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu