Yunanistan Haber

Yunanistan’a Total ve ExxonMobil Şoku

Yunanistan'a ABD'den sonra bir Doğu Akdeniz darbesi de Total ve ExxonMobil'den geldi.

Yunanistan’a ABD’den sonra bir Doğu Akdeniz darbesi de Total ve ExxonMobil’den geldi.

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’i enerji kaynakları üzerinden istikrarsızlaştırmaya yönelik politikaları bir bir suya gömülüyor.

Yunanistan, ABD’nin, Türkiye’nin bypass edildiği EastMed projesine desteğini çektiğini öğrenmesinin şokunu yaşarken, Total ve ExxonMobil şirketlerinin de Girit Adası açıklarındaki sismik araştırma faaliyetlerini durdurduğu ortaya çıktı.

ABD’nin Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından gündeme getirilen EastMed projesine muhalefetini, bir non-paper (bağlayıcılığı olmayan belge) ile bildirmesinin ardından Atina’ya bir kırmızı kart da Girit’te gösterildi.

Fransız Total ve Amerikan ExxonMobil şirketlerinin, adanın güneyinde başlattığı belirtilen doğal gaz rezervlerini belirlemeye dönük sismik araştırma faaliyetlerini süresiz dondurduğu ortaya çıktı. İki şirketin projeyi dondurma kararlarını Atina’ya bildirdiği kaydedildi. Yunan medyası gelişmeyi “Doğu Akdeniz’de ikinci darbe” diye nitelendirdi.

Çalışmalarını süresiz dondurduklarını bir yazıyla bildirdiler

Worldstockmarket haber sitesinin bildirdiğine göre, Girit Adası’nın güneyinde ve batısında faaliyet yürüten Total, ExxonMobil ve Yunan ELPE şirketlerinden oluşan konsorsiyum, Yunan yönetimiyle imzalanan şartlarda öngörüldüğünün aksine 2022’de sismik araştırma çalışmalarını süresiz dondurduklarını bir yazıyla bildirdi. Yunan medyasında kararın gerekçesi olarak, projenin ekonomik olarak sürdürülebilir olmaması gösterildi.

Mevcut sözleşmeye göre üç şirketin, 2019-2022 arasında sismik araştırma çalışmasını gerçekleştirmesi gerekiyordu. Ancak faaliyetlerini süresiz dondurduklarını belirten üç şirketin, devlet iştiraki olan Yunan Hidrokarbon Kaynakları Yönetim Şirketi’ne ilettikleri ve sismik araştırmaları süresiz dondurduklarına ilişkin belgede, herhangi bir süre uzatımı başvurusunda bulunmadıkları da ortaya çıktı. Şirketlerin kararında ABD’nin EastMed projesine muhalefetinin etkili olduğu belirtildi.

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu