Yunanistan Haber

Yunanistan İsrail Tarzı Hava Savunma Sistemi Alıyor

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias Yunanistan'ın İsrail tarzı Hava Savunma Sistemi almak için harekete geçildiğini söyledi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Skai televizyonunda katıldığı bir programda, Yunanistan’ın “İsrail tarzı” bir hava savunma-anti-drone kubbesi satın alma planına değindi.
Bakan Dendias, “Program zaten başlatıldı. Ukrayna ve Gazze’deki savaşları gözlemleyerek, ülkenin uçaksavar ve insansız hava araçlarına karşı koruma sağlaması gerektiği açıktı. Bu sistemi üst üste bindirilmiş iki kubbeli bir kilise olarak hayal edin. Yarın sabah olmayacak ama olacak. Bu amaçla ciddi bir harcama öngörülüyor” dedi.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde deniz parkları oluşturmasına Türkiye’nin tepkisini yorumlayan Bakan Dendias, “Kiklad Adaları’ndaki deniz parkları için Türkiye’den izin istemek mümkünse eğer” dedi.
Dendias, “Türkiye ‘bir sıcak ve bir soğuk’ taktiğini takip ediyor, ihlaller açısından davranışı son zamanlarda kusursuz, ancak iddialar düzeyinde inanılmaz ifadeler kullanıyor. Türkiye ile konuşmamız gerekiyor, konuşmamak hiçbir yere varmaz, ancak Ankara’nın savaş tehdidini ve Türkiye-Libya mutabakatını masadan kaldırması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Dendias, “Bana göre Türkiye’nin bu yaptığı kabul edilir bir şey değildi. Yakında neredeyse, (İyon Denizi’ndeki) Antipaksos’ta balık tutacağım zaman Türk Büyükelçisi’ni arayıp 6 milin ötesinde balık tutup tutamayacağımı soracağım” diye konuştu.

Dendias, deniz parkı planının doğayı korumaya yönelik bir inisiyatif olduğunu savundu.

Türkiye ile diyaloğun devam etmesi gerektiğinin altını çizen Dendias, günlük basit meselelerin çözümünün bile büyük gerginlikleri önlemekte faydalı olacağını belirtti.

Dendias sözlerini Türkiye’nin Yunanistan’ın Ege Denizi’nde uluslararası hukuktan kaynaklanan bazı hakları olduğunu anlaması gerektiğini söyleyerek tamamladı.

‘Türkiye İnsansız Hava Araçlarında çok ileri adım attı’

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, Türkiye’nin insansız hava araçları (İHA) üretiminde çok ilerlediğini, Yunanistan’ın ise geride kaldığını söyledi.

Dendias, “Samimi olmak istiyorum, Türkiye insansız hava araçlarında kendi üretimini yapmakta ciddi bir fırsat yakaladı. Çok ileri adım attı. Biz bunu yeterince erken görmedik. Belki de erken gördük, bu konuda ilerleme kaydetmiş birçok küçük işletme var ama inovasyon sistemimizin bütünü böyle değil, bunu Silahlı Kuvvetlere dahil edip, yüksek sayıda üretim yapacak gibi değil” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkesinin bu kayıp zamanı telafi etmesi gerektiğini belirten Dendias, Yunanistan’ın aynı zamanda İsrail’deki demir kubbe benzeri savunma sistemleri de geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Dendias, “Yunanistan saldırgan bir güç değil ancak kendi kendini silahlandırabilmelidir” dedi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu