Yunanistan Haber

Yunanistan İngiltere İle Savunma İşbirliği Anlaşması İmzalayacak

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos Salı günü Birleşik Krallık'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos Salı günü Birleşik Krallık’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos Salı günü Birleşik Krallık’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Bakan Panagiotopulos Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace ile İngiltere’nin güneyindeki Portsmouth deniz üssünde bir araya gelecek. Panagiotopulos Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace ile iki ülke arasında Savunma İşbirliği Deklarasyonu imzalayacak. Anlaşmanın imzalanma töreni, İngiliz donanmasının amiral gemisi Diamond D34 üzerinde yapılacak.

Bu ziyaret öncesi Atina Haber Ajansı’na bir değerlendirme yapan Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi:

“Yunanistan ile tarihi bir savunma ilişkimiz var ve NATO’daki stratejik ortaklar ve müttefikler olarak birlikte yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Hedefimiz, zaten yakın olan ortak ilişkilerimizi güçlendirmek, tehditlere ve zorluklara birlikte göğüs germek, aynı zamanda gelecekteki işbirliği için yeni fırsatları dört gözle bekliyoruz.”

blank

Yunanistan’daki diplomatik kaynaklara göre, Birleşik Krallık ile Yunanistan arasındaki yeni anlaşma, iki ülkenin savunma ilişkilerinin güçlendirilmesi, askeri personelin ortak eğitimi ve ortak tatbikatları içerecek. Aynı zamanda hibrit savaş ve siber saldırılar gibi modern tehditlerle başa çıkmak için yeni bir işbirliği çerçevesi tanımlayacak.

Bakan Panagiotopulos ve İngiliz mevkidaşı, 14 ve 15 Şubat tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde NATO çerçevesindeki işbirliği konularını da ele alması bekleniyor.

Atina’da üst düzey bir hükümet kaynağının Atina Haber Ajansı’na söylediği gibi, Panagiotopulos ve Wallace’ın sık sık telefonda konuştukları için mükemmel bir ilişkilerinin var olduğunu, bu nedenle Balkanlar ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin yanı sıra Ukrayna’daki savaşı da konuştukları belirtiliyor.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu