Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Yunanistan 16 Yıldır AİHM Kararını Uygulamıyor

Yunanistan 16 yıldır Türk Azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarını uygulamakta direniyor. .

Bugün, İskeçe Türk Birliği’nin verdiği hukuk ve demokrasi mücadelesinde dönüm noktası olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) İskeçe Türk Birliği davasıyla ilgili kararının 16. yıldönümü.
On altı yıl önce bugün 27 Mart 2008 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İskeçe Türk Birliği davasıyla ilgili kararını açıklamış ve oybirliğiyle İskeçe Türk Birliği’ni haklı bulmuştu. O kararın üzerinden tam 16 yıl geçti. İskeçe Türk Birliği ve AİHM’nde “Bekirusta Dava Grubu” olarak bilinen Türk azınlık dernekleriyle ilgili kararlar, Yunanistan tarafından o günden bu yana 16 yıldır uygulanmıyor.
İsmindeki ‘Türk’ ibaresinden dolayı derneğimiz hakkında Yunanistan mahkemelerince verilen kapatma kararının ve derneğimizin yasal statüsünün ve tüzel kişiliğinin iptal  edilmesinin haksız bulunduğu ve mahkum edildiği AİHM kararının üzerinden tam 16 yıl geçti. İskeçe Türk Birliği ve Batı Trakya Türk Azınlığı olarak, Türk azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmasını bekliyoruz.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 16 yıl önce bugün 27 Mart 2008 tarihinde, “Bekirusta Dava Grubu”nda yer alan İskeçe Türk Birliği ve Rodop ili Türk Kadınları Kültür Derneği davalarıyla ilgili kararını açıklamış ve azınlık derneklerini oybirliğiyle haklı bulmuş, Yunanistan’ı da bu kararlar nedeniyle mahkum etmişti.
Ancak, AİHM kararı 2008 yılından bu yana Yunanistan tarafından uygulanmamakta, İskeçe Türk Birliği’nin yasal statüsü iade edilmemektedir. Dolayısıyla Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık insanına yapılan ayrımcılık ve hukuksuzluk devam etmektedir.
Batı Trakya Türk Azınlığı olarak, 16 yıldır vatandaşı olduğumuz Yunanistan devletinden uluslararası hukuka saygı göstermesini ve AİHM kararlarını tam ve eksiksiz bir şekilde uygulamasını bekliyoruz.
AİHM kararlarının uygulanması için Avrupa Konseyi’nin, Yunanistan’a yaptığı çağrıları bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bu çerçevede Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Batı Trakya Türk Azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarının uygulanması için Yunanistan’ın somut adımlar atması çağrısına karşı, Yunanistan’ın uzmanlardan oluşacak bir komisyon kurma niyetini belirtmiş olmasını son derece yetersiz bir adım olarak görmekteyiz. Bunun zaman kazanmaya yönelik yeni bir adım olmaması umuyoruz. AİHM kararlarının uygulanması için 16 yıl sonra komisyon kurulması yerine, uluslararası hukuktan doğan yükümlülükler yerine getirilerek, AİHM kararlarının tam ve eksiksiz şekilde uygulanması için gereken iradenin ortaya konması gerekmektedir.
AİHM kararlarının uygulanması daha fazla bekletilmemelidir. 16 yıldır uygulanmayan İskeçe Türk Birliği ve Batı Trakya Türk Azınlığını yakından ilgilendiren AİHM kararlarının yarattığı mağduriyet ve güvensizliğin artmaması, bölgemizdeki demokrasi, adalet ve sosyal barış açısından ezlemdir. Bu bağlamda son dönemde Yunanistan’daki hukuk devletiyle ilgili
uluslararası kurumların eleştirileri de dikkate alınarak AİHM kararlarının uygulanmasının ivedilikle hayata geçirilmesi şarttır.
Vatandaşı olduğumuz ülkemiz Yunanistan’dan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ve diğer insan hakları örgütlerinin çağrılarını dikkate alarak, 16 yıldır uygulanmayan AİHM kararlarını uygulamasını bekliyor ve talep ediyoruz.”
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu